- Reklama -spot_img

Čistírenské kaly z odpadních vod bez úpravy skončily na zemědělské půdě

Královéhradecká firma Setra předala čistírenské kaly přímo bez úpravy k aplikaci na zemědělské půdě

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Pokutu 120 tisíc korun uložil Oblastní inspektorát životního prostředí v Hradci Králové společnosti SETRA, spol. s r.o.. Firma provozovala v obci Dašice kompostárnu v rozporu s podmínkami provozu tohoto zařízení, které stanovil Krajský úřad Pardubického kraje. Zároveň nevedla řádně průběžnou evidenci o odpadech a způsobech nakládání s nimi.

Firma jakožto provozovatel zařízení ke sběru, výkupu a využívání odpadů postupovala v rozporu s platnou legislativou, když v roce 2019 přijala čistírenské kaly z čistírny odpadních vod v množství 659 tun, které následně bez jakékoliv úpravy předala zemědělci k přímé aplikaci na zemědělskou půdě. V uvedeném zařízení kompostárny bylo povoleno zpracování kalů aerobní fermentací (rozklad biologicky rozložitelného odpadu za přístupu kyslíku), žádný jiný způsob zpracování či využití předmětných kalů nebyl povolen. Zároveň firma na přelomu března a dubna téhož roku převzala čistírenské kaly, které následně soustřeďovala na pozemku v obci Ostrov u Lanškrouna. V době kontroly ČIŽP (prosinec 2019) bylo na tomto pozemku celkem 848 tun čistírenských kalů, přestože tento pozemek nebyl k tomuto účelu provozním řádem kontrolovaného zařízení povolen.

„Dalšího porušení se v této souvislosti společnost SETRA dopustila tím, že nevedla řádně průběžnou evidenci o odpadech, neboť v roce 2019 neevidovala převzetí čistírenských kalů v množství 659 tun,“ uvedl k prohřeškům firmy ředitel oblastního inspektorátu Lukáš Trávníček a upřesnil, že v důsledku toho pak nebylo zpracováno roční hlášení o produkci a nakládání s odpady za rok 2019 s úplnými a pravdivými údaji. Česká inspekce životního prostředí vydala na základě uvedených prohřešků rozhodnutí, ve kterém stanovila výši pokuty 120 tisíc korun. Toto rozhodnutí pak nabylo v červnu tohoto roku právní moci.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieODPADY
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace