- Reklama -spot_img

Cirkulární ekonomika je mladý koncept na to, aby přinesl změnu

Komentář Michaela Rady a Sběratelé kostí

Aktuálně

Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

Člověk má v těle přibližně 210 jednotlivých kostí, stojí v encyklopedii wikipedia. V americkém seriálu, jehož název jsem si dovolil použít pro svůj článek nejen, že odborníci všechny znají, ale dokáží na první pohled z úlomku říci, ze které kosti pochází a co měl majitel k snídaní.

Bez zajímavosti však není, že každý z nás je sběratelem kostí. Nejčastěji sbíráme ty svoje. Ať už ráno, když vstáváme z postele, když se chceme zvednout z křesla, ze sedačky auta, nebo vany. Vždy když se chceme zvednout, musíme sebrat své kosti a nechat je dělat to, co umí nejlépe, tedy nést naše tělo.

Nosná kostra, to je to, co kosti tvoří. K pohybu napomáhají další komponenty a k životu celku zase další, ale kostra je oporou celku. Bez kostí byly bychom kromě jiného i bezpáteřní.

Přesto, že tomu tak je a víme to již nějaký ten pátek, přesto, že se snažíme kopírovat přírodu a její nápady prodávat za vlastní, vytváříme společenstva, které snaží se bez kostí a kostry vystavět pevné a odolné struktury, které nazýváme různými jmény.

Státy, Národy, Firmy, Korporace, Organizace, Strany…

Čím dál častěji se mě jako jednotlivci, dobrovolně, či nedobrovolně stáváme součástí těchto celků. Celků vytvářejících pocit jednoty postavený na její absenci.

Do jejich čela stavíme sběratele kostí.

Kdo jiný by měl přeci vést než ten, kdo každou kost zná jménem?

Zapomínáme na jedno, bez ohledu na znalost o každé kosti, bez ohledu na množství technologií a zobrazovačů a dalších, bez ohledu na marketingovou podporu, či objem podprahové reklamy, mrtvému život nevrátí.

Všechny struktury dostaly svá jména, tvar a smysl z rukou svých tvůrců.

Všechny vznikaly jako živé bytosti, aby postupně ze svého života odcházely a zachovaly se jen mrtvé schránky, kterým říkáme původními jmény. Používáme slova, které používali tvůrci, bez ohledu na skutečnost, že obsah se dávno ztratil.

Dá se toho všimnout na konferencích, webinářích, diskuzích odborných skupin.

Nedávno na mne tato skutečnost dolehla. Byl jsem posluchačem a divákem webináře LEADERŮ CIRKULÁRNÍ EKONOMIKY. Evropa, Afrika, Jižní Amerika diskutovala ústy svých sběratelů kostí o potenciálu pandemické krize v rozvojových zemích. Hodina vyplněná diskuzí monologů první položený dotaz již vyvolal vítr, byl totiž dotazem indikujícím, že sbírání kostí, nebude nikdy ničím jiným než sbíráním kostí, nezačneme-li předcházet nutnosti jejich sbírání, tedy okamžiku, kdy život přejde ve smrt.

Depresivní nebyla rezistence a neochota uznat, že tomu tak je, ale hloubka profesní slepoty o nejstarší mluvčí, která pracuje přímo pro jedno oddělení Spojených Národů. Paní, které bylo jistě přes šedesát let v jedné ze svých odpovědí řekla: „CIRKULÁRNÍ EKONOMIKA JE MLADÝ KONCEPT NA TO, ABY PŘINESL ZMĚNU“ Paní byla Turkyně, žijící a pracující dlouhodobě ve Vídni.

Je proto možné, že přehlédla, že koncept cirkulární ekonomiky byl představen již v roce 1966, některé zdroje, včetně toho českého, totiž na tuto skutečnost zapomínají.

Stejné, či podobné je to se státy a jejich zákony, korporacemi a průmyslem nebo regulacemi. Mnohé vznikly dávno předtím, než svět začal používat internet dříve, než počítače začali počítat rychleji než lidé, a dokonce i dříve, než člověk v dopravním prostředku začal být rychlejší než kůň, či vítr, a přesto si je držíme v platnosti v nekonečných knihách zákonů.

Plýtváme a s tím je třeba skončit a nejlépe hned i přesto, že to bude bolet a budeme se, namísto zákonů a bohů, spolehnout jen na svůj mozek, svou sílu a partnerství. Je nutné postavit novou kostru, nejen sbírat kosti z těch, co již dosloužili.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace