- Reklama -spot_img

Chceme výrobu strategických produktů na území České republiky!

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Proč chceme výrobu strategických produktů na území České republiky?

V otevřeném dopise zákonodárcům z 30. 3. 2020, který si můžete v celém znění přečíst na našem webu, mimo jiné píši: „Účinné zdravotnické pomůcky se staly strategickými produkty nutnými pro přežití podstatné části populace. Je nepřípustné, aby se ekonomiky západních zemí včetně Česka dále zbavovaly výroby, která je nezbytná pro jejich další fungování. Česká republika se musí stát ve výrobě strategických produktů nezávislou a soběstačnou zemí. Abychom neztratili naši geopolitickou nezávislost, musíme v zájmu národní bezpečnosti vytvořit legislativní předpoklady k podpoře trvalé tuzemské výroby strategických výrobků. U těchto produktů je třeba ve výběrových řízeních ustanovit jako základní podmínku výrobu na území České republiky.“

Nesmíme z rozhodnutí jiné země znovu zůstat bez zdravotnického materiálu

Aby nedošlo k nedorozuměním nebo dezinterpretaci naší snahy, musím připomenout, že Čína, která je zdaleka největším výrobcem zdravotních pomůcek na světě, už v lednu 2020 vydala embargo na vývoz zdravotnického materiálu. Pocítila to mimo jiných i jedna z českých nanotechnologických firem, která si v Číně nechávala šít ústní roušky s nanovlákennou membránou. Teprve mnohem později než Čína vydaly embargo na vývoz zdravotnického materiálu Česká republika, Německo, Spojené státy a další země v zoufalé snaze zachránit, co se dá.

Vládní expertní skupina definuje nezbytné strategické produkty

Naše iniciativa vede k tomu, aby vládní expertní skupina určila, které produkty jsou pro případ příští pandemické krize nezbytné k přežití podstatné části populace a zachování fungování naší ekonomiky. Ve chvíli, kdy tato expertní skupina ověří, že v naší zemi disponujeme know-how na určené strategické produkty, mohou zákonodárci přijmout zákon, který v budoucích výběrových řízeních na pořízení strategických výrobků ustanoví podmínku výroby na území České republiky.

České nanovlákenné filtry splňují nejpřísnější evropské i americké normy © Nanoasociace

Jsme pro zachování hospodářské soutěže

U zmíněných strategických produktů jsme rozhodně pro zachování hospodářské soutěže. Jen tak umožníme přirozený tlak na nízkou cenu, inovace a vysokou kvalitu dodávaného zboží. Nechceme z hospodářské soutěže vyloučit čínské, německé, americké nebo jiné firmy. Pokud budou vyrábět produkty strategického významu v požadovaném standardu na území České republiky, měly by se ucházet o zakázky ve výběrových řízeních. Až si stát určí své množstevní potřeby strategických produktů v krizových dobách a mimo ně, stanoví jejich jasnou poptávku v tendrech. Firmy, které nabídnou nejlepší kvalitu za nejnižší cenu a zakázky získají, budou moci jasně definovat výši svých investic do strojního zařízení a zaměstnanců. Trh se ustálí a Česká republika bude mít do budoucna mnohem lepší výchozí materiální podmínky pro případnou příští pandemickou krizi.

Zdroj: Jiří Kůs, předseda předseda výkonné rady, Asociace nanotechnologického průmyslu ČR

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace