- Reklama -spot_img

V popelnici je zlato.

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Pražský odpad může skončit i v německých pecích

V popelnici je zlato. To je sice nadnesené tvrzení, ale není to příliš vzdálené realitě. Odpad je cenná komodita pro spalovny – zvláště ty v Německu, které jsou naddimenzované a hladoví po smetí tak, že si ho dovážejí třeba až z Itálie. A přesně to je jeden z důvodů, proč se dnes někteří politici, ale také manažeři z „popelářských“firem bojí. Mají strach, že letošní obří pražský tendr na svoz komunálního odpadu za třináct miliard přiláká konkurenci z Německa, a ta pak bude vozit pražský odpad do svých spaloven v zahraničí.

Obavy z takového scénáře má třeba minoritní vlastník společnosti Pražské služby firma AVE CZ, která také chce zakázku v metropoli získat. O riziku hovoří i bývalý náměstek Jiří Nouza (TOP 09) a nevylučuje ho ani generální ředitel Pražských služeb Patrik Roman. „Je to možný scénář. Mám z toho obavu s ohledem na pražskou spalovnu odpadu Malešice, kterou to může ekonomicky poškodit,“řekl Nouza.

Praze by se obdobný vývoj ani trochu nehodil. Město vlastní necelé čtyři pětiny akcií Pražských služeb, které sváží odpad a pod které spadá i zmíněná malešická spalovna. Metropole jako majitel logicky chce, aby tendr na svoz i likvidaci odpadu vyhrála právě jeho firma. Jen ztráta prací na svozu by Pražské služby oslabila. Kdyby navíc neměly každý rok přísun tří set tisíc tun komunálního odpadu ke spálení, měla by společnost velké problémy.
O riziku víme, říká radní.
Tendr má v gesci radní Jana Plamínková (STAN). Ta říká, že o rizicích ví, nicméně je nepovažuje za vážná. Debatovali jsme o tom a připadá nám, že taková varianta reálně nastat nemůže,“upozornila Plamínková.

Podle ní se řešilo i to, zda je možné nastavit limity, jak daleko bude vítěz soutěže odpad vozit, což by zamezilo transportu smetí třeba do zmiňovaného Německa. Nastavení takových parametrů je však podle Plamínkové právně problematické. „Nejsem přesvědčená o tom, že by se jim to mohlo vyplácet,“dodala k možnosti, proč pražský odpad?
Největší podle ní neskončí ve spalovnách v Německu.
Předseda představenstva odpadové společnosti Komwag Jaroslav Stružka vypočítal, že by zahraniční zájemce o pražské smetí musel na začátku investovat zhruba miliardu korun do nákupu nádob, svozových vozů a podobně. Zakázka na třináct miliard na deset let tak sice působí lákavě, avšak po uplynutí prvních tří let může magistrát kontrakt ukončit. A to je podle Stružky pro nováčka ve svozu odpadu v Praze „ekonomická vražda“.

MF DNES oslovila experty z oboru, aby posoudili, zda se může situace v metropoli vyvíjet, jak se někteří obávají. Ředitel Ústavu procesního inženýrství VUT v Brně Petr Stehlík považuje zájem německých firem o pražské popelnice za reálný především proto, že když se jim vyplácí dovážet odpad z Itálie, tak proč ne z Prahy.

Z Itálie se vozí odpad do Švédska či Německa. „Oba státy přešvihly kapacitu spaloven a neprodukují na svém území tolik odpadu, aby nasytily kapacity těchto zařízení. Německo musí ročně dovézt do svých spaloven jeden a půl milionu tun odpadu, ve Švédsku je to dokonce ještě o něco více,“upřesnil Petr Havelka, výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství.

Boj o svoz smetí bude tvrdý. Možná do něj zasáhne i konkurence z Německa, která hledá odpad pro své spalovny za hranicemi.

Autor: Kateřina Frouzová, redaktorka MF DNES

Zdroj: pressreader.com

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace