- Reklama -spot_img

Země zaplavená plastovým odpadem už posílá odpady zpět do zemí jeho původu.

Aktuálně

Eva Manté
Eva Manté
Pro kvalitní zpracování odpadů existují velké rozdíly mezi zeměmi. Recyklace by měla být společenské úsilí. Všichni bychom se měli podílet nejen na recyklaci, ale hlavně co nejvíce odpadu předcházet.

Malajsie, která se stala jednou z destinací pro přesun plastového odpadu z různých koutů světa, posílá nerecyklovatelné plastové odpady zpět do vyspělých západních zemí, které je tam vyvážejí pod záminkou, jako odpad určený k recyklaci.

Země v jihovýchodní Asii se v loňském roce stala vedoucím alternativním místem pro plastové odpady poté, co Čína dovoz tohoto odpadu zakázala.

Během několika měsíců se vynořily desítky recyklačních center a továren po celé Malajsii. Mnoho takových středisek na recyklaci odpadů podniká bez řádných provozních licencí a místní obyvatelé si začali stěžovat na vzniklé škody životnímu prostředí.

Většina plastového odpadu přicházejícího do země je znečištěná. Vlastně jsou to odpadní plasty minimální hodnoty a nízké výtěžnosti druhotných surovin.

Pro západní vyspělé státy je tento odpad nerecyklovatelný.

„Vyspělé země musí být zodpovědné za to, co k nám posílají, nelze z nás jen tak udělat skládku odpadků, jen proto že jsme rozvojová země“ říká člen místní organizace pro životní prostředí.

Z Malajsie bylo již odesláno zpět několik kontejnerů s kontaminovaným plastovým odpadem. Ten byl nelegálně propašován do země, původem ze Španělska. Na základě zjištění nelegálního transportu odpadu v současné době probíhá vyšetřování.

Další nerecyklovatelné plasty budou poslány zpět ke svým zdrojům původu v příštích týdnech.

Největšími importéry odpadu do Malajsie jsou Spojené státy, Británie, Japonsko a Austrálie. Ti patří mezi přední vývozce plastového odpadu do zemí jihovýchodní Asie.

Plasty, které nejsou vhodné pro dotřídění a následnou recyklaci se spalují na různých místech, což uvolňuje toxické látky a další chemikálie do ovzduší. Nebo končí na nelegálních skládkách, které potenciálně kontaminují půdu a vodní zdroje.

Velké procento nerecyklovatelného plastového odpadu se jednoduše spaluje.

Několik zemí se nedávno sešlo, aby dosáhlo dohody o změně Basilejské úmluvy s cílem učinit světový obchod s plastovým odpadem transparentnějším a lépe regulovaným.

Spojené státy, jako jeden z největších světových vývozců plastového odpadu, tuto třicetiletou smlouvu zatím neratifikoval. Změny ve smlouvě mají omezit toky plastového odpadu do rozvojových zemí.

„Novela Basilejské úmluvy je prvním krokem k řešení globálního problému nelegálního a nespravedlivého pohybu odpadků z rozvinutých zemí do rozvojových zemí“ potvrdil jeden z členů organizace pro životní prostředí.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace