Malajsie, která se stala jednou z destinací pro přesun plastového odpadu z různých koutů světa, posílá nerecyklovatelné plastové odpady zpět do vyspělých západních zemí, které je tam vyvážejí pod záminkou, jako odpad určený k recyklaci.
Země v jihovýchodní Asii se v loňském roce stala vedoucím alternativním místem pro plastové odpady poté, co Čína dovoz tohoto odpadu zakázala.
Během několika měsíců se vynořily desítky recyklačních center a továren po celé Malajsii. Mnoho takových středisek na recyklaci odpadů podniká bez řádných provozních licencí a místní obyvatelé si začali stěžovat na vzniklé škody životnímu prostředí.
Většina plastového odpadu přicházejícího do země je znečištěná. Vlastně jsou to odpadní plasty minimální hodnoty a nízké výtěžnosti druhotných surovin.
Pro západní vyspělé státy je tento odpad nerecyklovatelný.
„Vyspělé země musí být zodpovědné za to, co k nám posílají, nelze z nás jen tak udělat skládku odpadků, jen proto že jsme rozvojová země“ říká člen místní organizace pro životní prostředí.
Z Malajsie bylo již odesláno zpět několik kontejnerů s kontaminovaným plastovým odpadem. Ten byl nelegálně propašován do země, původem ze Španělska. Na základě zjištění nelegálního transportu odpadu v současné době probíhá vyšetřování.
Další nerecyklovatelné plasty budou poslány zpět ke svým zdrojům původu v příštích týdnech.
Největšími importéry odpadu do Malajsie jsou Spojené státy, Británie, Japonsko a Austrálie. Ti patří mezi přední vývozce plastového odpadu do zemí jihovýchodní Asie.
Plasty, které nejsou vhodné pro dotřídění a následnou recyklaci se spalují na různých místech, což uvolňuje toxické látky a další chemikálie do ovzduší. Nebo končí na nelegálních skládkách, které potenciálně kontaminují půdu a vodní zdroje.
Několik zemí se nedávno sešlo, aby dosáhlo dohody o změně Basilejské úmluvy s cílem učinit světový obchod s plastovým odpadem transparentnějším a lépe regulovaným.
Spojené státy, jako jeden z největších světových vývozců plastového odpadu, tuto třicetiletou smlouvu zatím neratifikoval. Změny ve smlouvě mají omezit toky plastového odpadu do rozvojových zemí.
„Novela Basilejské úmluvy je prvním krokem k řešení globálního problému nelegálního a nespravedlivého pohybu odpadků z rozvinutých zemí do rozvojových zemí“ potvrdil jeden z členů organizace pro životní prostředí.