- Reklama -spot_img

Zálohy PET lahví a nápojových plechovek by významně přírodě ulevilo.

Hrdinové v rouškách: Dobrovolníci ve žlutých tričkách nasbírali 38 tun odpadu

Aktuálně

Linda Kratochvílová
Linda Kratochvílováhttps://newsman.cz/
Nabízíme profesionální zpracování odborných článků se zpětnými odkazy v našem tematickém magazínu. Kvalitně zpracovaný článek je efektivním nástrojem k prezentaci vašeho nového nebo zaběhnutého projektu, produktu nebo služby.

Dobrovolníci z neziskové organizace Trash Hero sbírali po celém Česku odpadky i v roce korony, lockdownů a roušek. V roce 2020 se pořádaných úklidů zúčastnilo 1551 lidí – ze země mimo jiné zvedli 7159 plastových lahví, 295 použitých injekčních stříkaček nebo 9638 pivních plechovek. Celkem díky dobrovolníkům zmizelo z českých ulic, parků a přírody 38 690 kg odpadků.

Základny Trash Hero, které momentálně v Česku fungují v 19 městech, se situaci přizpůsobily po svém. Například v první vlně covid-19 sbírali odpadky jako jednotlivci ve výzvě #oneplaceonehero. V době rozvolnění se pak soustředili nejen na úklidy. „Snažili jsme se pokračovat v trendu pořádání zajímavých úklidových akcí s kulturním přesahem a jít cestou navazování spolupráce s podobně zaměřenými institucemi a organizacemi,” potvrzuje organizátor Karel Švanda z Trash Hero Hradec Králové.

Na dvě zálohované pivní lahve připadá celá hromada nezálohovaných PET lahví, plechovek a nezálohovaných skleněných obalů.

Ačkoliv byla sezóna 2020 náročná z mnoha aspektů, povedlo se napnout síly. „Navzdory tolika omezením jsme letošek měli nabitý jako nikdy předtím,“ popisuje Monika Barešová z Trash Hero Praha, „Uspořádali jsme celkem 65 úklidů, z toho 24 akcí proběhlo v rámci Celosvětového úklidového dne.“

Organizace Trash Hero Czech Republic existuje od roku 2016 a patří k celosvětovému hnutí Trash Hero. Pravidelné úklidy probíhají ve 171 základnách v 17 zemích. „Budeme pořádat úklidy, dokud to bude třeba,“ říká spoluzakladatel Jan Bareš z Trash Hero Czech Republic, „Snažíme se o obrat společenského myšlení – neházet odpadky do přírody, ale do košů. Šíříme myšlenku, že třídit je dobré, ale vytvářet méně odpadu je ještě lepší.“

 

Česku by prospělo zálohování PET lahví a plechovek

Odpadkoví hrdinové vidí smysl i v zálohování obalů. Vratné zálohované obaly končí odhozené v přírodě jen minimálně. Během loňských úklidů tvořily vratné pivní lahve pouze 1 % všech nalezených nápojových obalů. Nejvíc posbírali dobrovolníci hliníkových plechovek, následovaly je PET lahve a nezálohované sklo, celkem 17 300 nezálohovaných nápojových obalů a jen 170 vratných. „Data z úklidů Trash Hero korespondují se zkušenostmi zemí, kde funguje systém vratných záloh i na PET lahve a plechovky. Po zavedení záloh na tyto obaly se jejich množství v ulicích a přírodě snížilo až o 98 %. Zálohový systém bohužel zatím v Česku nemá podporu Ministerstva životního prostředí,“ doplňuje Andrea Brožová z iniciativy Zálohujme.cz, jíž je Trash Hero součástí.

„Každá společenská změna začíná skupinkou angažovaných lidí. Proto si tak vážím všech dobrovolníků, kteří ve svém volném čase dělají svět lepší. Jsou to světlonoši naděje, že to společně zvládneme“, dodává Bareš.

„Hrdina je člověk, který nalezne sílu vytrvat navzdory všem překážkám.” – Christopher Reeve

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieODPADY
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace