- Reklama -spot_img

Z podvodních rostlin se dají vyrobit kompostovatelné obaly nebo příbory

Z podvodních rostlin ve Vídni vyrábějí kompostovatelné obaly

Aktuálně

Linda Kratochvílová
Linda Kratochvílováhttps://newsman.cz/
Nabízíme profesionální zpracování odborných článků se zpětnými odkazy v našem tematickém magazínu. Kvalitně zpracovaný článek je efektivním nástrojem k prezentaci vašeho nového nebo zaběhnutého projektu, produktu nebo služby.

Speciální obojživelné sekačky nasazené na bočním rameni Dunaje posečou ročně přes dva tisíce tun podvodních rostlin. Ty pak končí na městské kompostárně, kde jsou společně s dalším materiálem zpracovány na biokompost. Vědci z univerzity BOKU Wien nyní ale objevili další využití podvodních rostlin. Dají se z nich totiž vyrobit kompostovatelné obaly či jednorázové příbory. Za svůj objev získali Vídeňané ocenění Energy Globe Award od dolnorakouské spolkové země.

V posledních několika letech zaznamenává Vídeň intenzivní růst makrofytů, (podvodních rostlin) v Dunaji. Ty jsou během čtyř týdnů schopné vyrůst do délky dvou metrů. Od jara až do podzimu proto na jejich sečbu Vídeň nasazuje speciální obojživelné sekačky, které se starají o jejich eliminaci. Tu pak vítají obzvláště Vídeňané využívající břehy Dunaje pro vodní sporty a letní rekreaci. Tisíce tun makrofytů, které končí v kompostárně nejen ve Vídni, ale např. i v Dolním Rakousku, najdou ale pravděpodobně nové využití. Vědci z vídeňské univerzity totiž z makrofytů dokázali vyrobit kompostovatelné obaly i příbory.

„Naším cílem je vyvinout takový koncept biorafinérie, který by v budoucnu umožnil ekologické využití této suroviny,“ vysvětlují vědci Armin Winter z Institutu pro dřevařskou technologii a obnovitelné suroviny a Marco Beaumont z Institutu pro chemii obnovitelných surovin. První vyrobené prototypy, tedy kompostovatelný obal určený pro ovoce či jednorázový příbor, jsou prý velmi slibné. Navíc jsou makrofyty lokálním biologickým zdrojem, u kterého je nepravděpodobné, že by se jejich potenciál vyčerpal.

Tím ale využití makrofytů nekončí. Podle Beaumonta obsahují velký podíl proteinů, který by se v rámci výroby obalů dal využít jako vedlejší produkt pro výrobu hnojiv. Možná a ozkoušená je i fermentace za účelem výroby bioplynu – ve smyslu kaskádového využívání surovin. Cílem výzkumníků je nyní optimalizace celého výrobního procesu a rozšíření využití vedlejších produktů.  Za svůj objev získali vědci z BOKU Wien ocenění Energy Globe Award od dolnorakouské spolkové země a nominaci v rámci celorakouské soutěže.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieODPADY
- Reklama -

Aktuálně

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace