- Reklama -spot_img

Některé bankovní domy končí s financováním uhelný energetiky

Erste a Česká spořitelna ohlašují konec uhlí, ale nová pravidla výrazně zaostávají za ostatními bankami

Aktuálně

Linda Kratochvílová
Linda Kratochvílováhttps://newsman.cz/
Nabízíme profesionální zpracování odborných článků se zpětnými odkazy v našem tematickém magazínu. Kvalitně zpracovaný článek je efektivním nástrojem k prezentaci vašeho nového nebo zaběhnutého projektu, produktu nebo služby.

Mateřská centrála České spořitelny Erste Group oznámila, že končí s financováním uhelných energetiky. Generální ředitel skupiny Bernd Spat pak pro média řekl, že banka vidí cestu ze současné klimatické krize v trvale udržitelných projektech. Proto jeho banka z důvodu ochrany klimatu ukončí do roku 2030 financování uhelných firem.

Erste se tak přidává k mnoha dalším bankám v Evropě, včetně u nás působících Societé Générale (vlastník Komerční banky),  KBC (vlastník ČSOB) či Unicredit, které také ohlásily konec podpory uhlí. Nově nastavená pravidla platí také pro český trh.

Zní to jako dobrá zpráva. Bankovní sektor si uvědomuje svou roli v podpoře fosilního průmyslu a chce ji změnit. A začíná uhlím, které má největší měrné emise skleníkových plynů.  Při bližším prozkoumání detailů zveřejněné firemní strategie se však ukáže, že nová pravidla Erste za výše zmíněnými bankami výrazně pokulhávají.

Standardy jiných bank jsou daleko přísnější

Erste sice nebude chtít financovat žádné nové uhelné projekty, což je pozitivní a je to standardem i u dalších zmíněných bank, ale zrovna v ČR se prakticky žádné nové uhelné projekty nestaví ani nechystají. Další pravidla se týkají poskytování firemních půjček a finančních služeb uhelným společnostem. V jednom odstavci banka říká, že nebude spolupracovat s uhelnými s firmami a skupinami, které nebudou mít plán ukončení využívání uhlí do roku 2030,  ale v dalším hned vyjmenovává výjimky. Plán bude požadován jen pro firmy, u kterých příjmy z uhelného podnikání dělají alespoň 25% a na vypracování plánu budou mít čas další skoro 3 roky, tj. do konce 2023.

Banky obvykle nezveřejňují informace o konkrétních klientech a tak je na nás si zkusit ta pravidla interpretovat na konkrétní firmy. Vezměme si například ČEZ. I když má 39% elektřiny z uhlí (podle dat z roku 2019) a vlastní cca 10 uhelných elektráren a tepláren, tak se ho nová pravidla pravděpodobně nedotknou. Obrat v uhelném sektoru se totiž pohybuje pod 25%, neboť do obratu se započítávají i jiné příjmy, typu distrubuce elektřiny, mobilní tarify atd.

Firmy ze skupiny Sev.en miliardáře Pavla Tykače se zabývají téměř výhradně uhlím, tzn. nad 25% spadají, budou mít na vytvoření plánu útlumu uhlí čas do konce roku 2023. Až teprve poté, pokud plán nebude vypracován, mu banka nepůjčí.

Kromě oblasti půjček řeší stále více finančních institucí i oblast investování do cenných papírů a průběžně představují a zpřísňují pravidla o tom, které cenné papíry nebudou nadále vlastnit ve svém portfoliu z etických důvodů. V této oblasti však Erste progresivní není. Například společnost KBC, vlastnící v ČR ČSOB, zveřejnila na začátku roku nová pravidla pro své investiční fondy. Nově a bezodkladně v nich deklaruje, že se zbavuje akcií firem, které vyrábějí z uhlí více než 25% elektřiny. Akcie ČEZu jsou tak podle  tohoto pravidla eticky neakceptovatelné. Erste však v této oblasti žádná nová pravidla nemá a ve standardních portfoliích tak fosilní firmy neomezuje.

Ještě jednou a pořádně

V neposlední řadě banky řeší také vlastní přímé emise skleníkových plynů, které vznikají samotným fungování kanceláře, poboček, pracovních cest atd. V této oblasti nedávno skupina Societé Générale  vyhlásila, že chce být klimaticky neutrální. Podobně komunikovala k veřejnosti i  česká Komerční banka, s tím že bude do roku 2026 uhlíkově neutrální. KBC (vlastník ČSOB) zase oznámila, že chce do roku 2030 snížit své emise o 80% a od roku 2022 být klimaticky neutrální pomocí offsetování emisí. Erste sice aktivně řeší snižování své ekologické stopy, ale podobně zásadní cíle na snižování emisí a klimatickou neutralitu  nemá.

Minulý rok na podzim se valné hromady skupiny Erste zúčastnili i studenti z rakouské pobočky Fridays for Future a žádali, aby banka co nejdříve skončila s uhlím. Management studentům slíbil, že připraví nová pravidla. Domácí úkol ovšem management zvládl tak na tři mínus. Ale není vše ztraceno. Vzhledem ke vzrůstajícím dopadům změny klimatu, zvýšenému zájmu veřejnosti a se zhoršující se ekonomikou uhelného průmyslu se rychle mění i finanční sektor. Vidíme tak, že některé finanční instituce zpřísňují svá pravidla i v řádu měsíců, a ne let jako v minulosti. Erste, können Sie es besser machen?

 

Autor: Jiří Jeřábek, Greenpeace Česká republika

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieENERGETIKA
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace