- Reklama -spot_img

V Poodří jsme sázeli společně s bohumínskou firmou Bonatrans

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Stromy v zemědělské krajině pomáhají  zadržovat vodu, chrání půdu před erozí a poskytují biotop pro stovky užitečných druhů hmyzu a ptáků. V Poodří sázíme původní druhy stromů  tam, kde nešetrným hospodařením v minulých letech zmizely, a kde mohou přinést užitek krajině i vlastníkům pozemků.  Pro mladé sazenice ale musíme zajistit dobré podmínky,  aby z nich jednou byly vzrostlé stromy.  Následná péče zahrnuje zejména  údržbu a  obnovu ochranných prvků, zalévání a vyžínání okolí stromku.

O tom všem se v polovině října přesvědčili také zaměstnanci bohumínské firmy Bonatrans, kteří s námi  v Bravanticích sázeli skupinky stromů podél polních cest a budoucí remízky. Díky jejich práci máme v krajině  116 nových doubků.  Členové ZO ČSOP Studénka k tomu v následujících dnech přidali ještě 40 dalších mladých stromů vysázených v Bravanticích a Hladkých Životicích. Pokud to letošní počasí dovolí, budeme pokračovat výsadbami v Jistebníku, Bartošovicích a Studénce. V letošní sezóně by tak v Poodří mohlo přibýt více než 200 stromků  – budoucích biotopů pro významné druhy živočichů.

V Bravanticích, mimo území CHKO Poodří, jsme ve spolupráci s obcí a dobrovolníky vytvořili tzv. nášlapné kameny. V CHKO Poodří jsou biotopy páchníka chráněny statutem “chráněného území státní ochrany přírody”. My se ale snažíme, aby ohrožené druhy živočichů vázané na dutiny vzrostlých stromů nacházely v budoucnu vhodné biotopy nejen v CHKO Poodří.  Naše nášlapné kameny, skupinky a linie stromů vedoucí od hranic CHKO Poodří do volné krajiny, mohou v budoucnu pomoci nejen brouku páchníkovi, ale i dalším druhům hmyzu, ptáků a netopýrů najít vhodná sídla i mimo chráněná území. Podporujeme tím biodiverzitu v krajině.

“Vysázet více než stovku stromků znamená odvést docela velký kus práce. Lidé z firmy Bonatrans si tuhle práci v krajině velmi pochvalovali. A my jsme vděčni nejen za  pomoc při výsadbě, ale také za jejich zájem o ochranu krajiny a  brouka páchníka”, říká Marcela Klemensová, koordinátorka projektu LIFE Osmoderma.

Výsadba stromů v krajině je součástí pětiletého projektu s názvem Ochrana páchníka hnědého v EVL Poodří, v jehož rámci Arnika vysadí celkem 1500 stromů. Dalších 500 stromů vysadí v lokalitách navazujících na chráněné území. Na projektu spolupracuje s členy z ČSOP Studénka, Ostravskou univerzitou a polskou Fundacja Ekorozwóju.

Fotogalerie na poodrizije.cz: https://www.poodrizije.cz/cs/fotogalerie/136-podzim-ve-znameni-vysadeb

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
ZdrojARNIKA
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace