- Reklama -spot_img

V polských Gliwicích bude postavena ekologická spalovna odpadu, která bude vyrábět teplo a elektřinu

Bude vyrábět teplo a elektřinu

Aktuálně

Milan Karmazín
Milan Karmazín
Recyklace je proces úpravy odpadu, nikoliv náboženství nebo brand populismu. Recyklace je hlavně business a konkurenceschopný podnik, jako drtivá většina komerčních recyklačních center po celém světě.

Polská teplárna v Gliwicích plánuje rozšíření nového bloku s vícepalivovým kotlem, ten by měl vyrábět teplo a elektřinu. Nový blok teplárny umožní plné využití energie z komunálního odpadu, sníží spotřebu uhlí, škodlivé emise a stabilizuje ceny vyrobeného tepla.

Instalace nového bloku teplárny v takzvaném Green Energy Park, bude využívat pouze zbytkový odpad, který už nelze po vytřídění recyklovat. Množství odpadu vyprodukovaného ve městě Gliwicích se každým rokem zvyšuje. Velká část tvoří objemný odpad, který nelze dále materiálově zhodnotit a je určen k likvidaci na skládce. V novém zařízení bude bude tento odpad využit jako palivo na výrobu tepla a elektřiny pro obyvatele Gliwic. Po dokončení plánované stavby a instalace bude množství vyrobeného tepla schopno uspokojit potřeby téměř 47 000 domácností.

Green Energy Park bude umístěn v prostorách patřících společnosti PEC Gliwice na ul. Królewska Tamy 135, kde je v současné době teplárna. Jednotka by měla stát přibližně 289 milionů polských zlotých. Tato částka zahrnuje náklady na dodávky, stavební a montážní práce, zahájení instalace, školení, marži dodavatele a rezervu na nepředvídané výdaje.

Green Energy Park v Gliwicích bude připraven v roce 2027

Investice by měla být klíčovým prvkem oběhového hospodářství města Gliwice. Prostředky na výstavbu investice budou pocházet z vlastních prostředků PEC Gliwice, ale budou také podpořeny financováním z Národního fondu ochrany životního prostředí a vodního hospodářství. Některé náklady mohou být rovněž hrazeny z fondů EU.

Díky novému bloku teplárny, bude možné plně zhodnotit tepelnou energii z komunálního odpadu, snížit spotřebu uhlí, emise škodlivých látek do životního prostředí, ale také stabilizovat ceny vyráběného tepla.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieODPADY
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace