Informační a finanční podpora. Klíčová pro podnikatele i v souvislosti s koronavirem. MPO ji intenzivně řeší

Na víc než 2 200 dotazů v sobotu odpověděla speciální informační linka ministerstva průmyslu a obchodu na telefonním čísle 224 854 444. MPO ji operativně spustilo v souvislosti s uzavřením obchodů, restaurací a heren, o němž na základě vývoje pandemie koronaviru v noci z pátku na sobotu rozhodla vláda. Na informační linku volali zejména podnikatelé a živnostníci s dotazy ohledně toho, na koho přesně se vládní usnesení vztahuje, zda a jak stát finančně pomůže aj. Nejčastější otázky a odpovědi resort průběžně zveřejňuje na portálu pro podnikatele www.businessinfo.cz. Se zástupci zaměstnavatelů MPO rovněž intenzivně řeší důvodné výjimky v usnesení a také finanční podporu.

Podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka se dá podpora podnikatelů vnímat v několika krocích. Ta, která řeší tzv. 1. náraz. Zde už MPO ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB) připravilo bezúročné půjčky s odkladem splátek, na které je v současné době vyčleněno 600 milionů korun. Dále jde o odložení daní, které už spolu s dočasnými změnami v pokutách oznámilo ministerstvo financí. Funguje také pracovní skupina k ošetřovnému, u něhož příští týden končí doba, po kterou ho zaměstnanci, kteří se kvůli uzavřeným školám starají o dítě, mohou dostávat. Navíc živnostníci ošetřovné podle zákona nedostávají vůbec. U této pomoci by se mohlo jednat o produkt, který naváže na dříve zmiňovaný Úvěr COVID od ČMZRB a dávky, které vyplácí stát. Současně MPO řeší dostatek peněz na nastartování celého podnikatelského segmentu, konkrétně přealokaci evropských operačních programů. Mohlo by se jednat o čtyři miliardy korun. Ty by se podle vicepremiéra Havlíčka použily tak, že se zapojením komerčních bank by podnikatelé mohli mít k dispozici kolem 40 miliard korun.

Počet pacientů nakažených koronavirem během soboty stoupl na 189, což je 39 více nemocných lidí než bylo dnes ráno. Jde o nejvyšší denní nárůst od 1. března, kdy se objevily první potvrzené případy nákazy koronavirem. Vláda už v noci z pátku na sobotu přijala nejnáročnější opatření v obchodě v historii České republiky – uzavřela všechny obchody kromě prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic aj., rovněž restaurace a herny. Na MPO se hned ráno uskutečnilo jednání s představiteli Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy, Asociace malých a středních podniků a živnostníků, Konfederace zaměstnavatelských svazů, Svazu obchodu a cestovního ruchu či Asociace cestovního ruchu. K němu se před polednem připojil premiér, strategické věci poté rovněž v budově na pražském Františku řešili Andrej Babiš a Karel Havlíček také s ministryní financí Alenou Schillerovou, ministrem vnitra Janem Hamáčkem, ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a ministrem životního prostředí Richardem Brabcem. V současné době se předpokládá, že se vláda znovu sejde v neděli v 16:00 hodin ve Strakově akademii.

Od čtvrtka v ČR platí nouzový stav, mimo jiné byly zrušeny kulturní i sportovní akce, omezena doprava, až na výjimky bude zakázán vstup do Česka všem cizinců a Čechům cestovat kamkoliv do zahraničí aj. Na https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/podrobnejsi-rozcestnik-v-kontextu-s-koronavirem–253458/ je k dispozici informační rozcestník. Stát mimo jiné průběžně řeší respirátory, ty uvolněné ze Státních hmotných rezerv začne v neděli rozvážet. Vypravit by se také měly dva letouny do Číny pro 100 000 rychlotestů na nový koronavirus. Navýšit by se rovněž měla výroba dezinfekčních prostředků, jednak dodávkou od firem a také tím, že se MPO stane licenčním úřadem pro chemické firmy, kterým bude dodávat zásoby surovin, například lihu, pro zpracování dalších dezinfekčních prostředků.

Průběžně aktualizované nejčastější otázky a odpovědi jsou k dispozici na podnikatelském portálu https://www.businessinfo.cz/clanky/odpovedi-na-nejcastejsi-dotazy-podnikatelu-ohledne-aktualnich-opatreni-proti-sireni-koronaviru/.

Zdroj: odbor komunikace MPO

Facebook komentáře
Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat. Líbil se vám tento článek? Prosíme, podpořte nás při tvorbě dalších. Jsme vám vděčni za každý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat zde 

Napsat komentář