- Reklama -spot_img

Tunami odpadu jsou zavaleny lidé v Bejrútu, musí nosit roušky

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Obyvatelé vesnic kolem největší skládky v zemi k ní zablokovali přístup. A chtějí si tak vynutit uzavření odpadiště, které je roky obtěžuje svým zápachem.

V bejrútských ulicích leží v těchto horkých dnech 22 000 tun neodklizeného odpadu.

Obyvatelé vesnic kolem největší skládky v zemi k ní zablokovali přístup. A chtějí si tak vynutit uzavření odpadiště, které je roky obtěžuje svým zápachem.

V hlavním městě se proto na ulicích hromadí odpad, který je provizorně posypáván prostředky, jež mají odradit potkany. Zápach je ale tak silný, že mnozí lidé začali chodit se zakrytým nosem a ústy.

Vláda o problému sice jednala, ale řešení neoznámila.

Hlavní skládka pro Bejrút a také pro většinu dalších oblastí Libanonu je v horském městečku Náama ležícím jihovýchodně od Bejrútu.

Vjezdy na ni jsou zablokované už několik dní. Dokud vláda skládku neuzavře, odmítají blokující odejít.

„V Bejrútu přetékají popelnice jenom čtyři nebo pět dní a lidé už toho mají dost. My tady snášíme odpady už 17 let, nemůžeme kvůli smradu větrat. Pozvali jsme k sobě ministry, aby řekli, zda by něco podobného snesli,“ uvedl Júsuf Halabí, který bydlí v nedaleké vesnici Aramún a patří k těm, kdo vjezd ke skládce blokují.

Raghída Halabíová z další vesnice řekla, že se ze skládky uvolňuje pára, která má vliv na zdraví obyvatel. V místě je údajně vysoký výskyt rakoviny, kožních a dýchacích nemocí.

Skládka byla v půvabném horském údolí otevřena v roce 1997 s tím, že bude sloužit pro hlavní město a okolí jenom několik let, než se najde řešení pro celý Libanon. Kapacita byla původně na dva miliony tun odpadu, nyní je v ní už 15 milionů tun.

Občané se snažili vynutit si podobnou akcí uzavření skládky už loni a protest ukončili, když jim vláda slíbila, že problém bude do letošního 17. července vyřešen.

Toho dne vypršela vládní smlouva s odklízecí firmou a vláda zatím neohlásila, zda smlouvu prodlouží. Odborníci tvrdí, že Libanon potřebuje nejen novou skládku, ale také výkonnou recyklaci odpadu a jeho třídění.

Libanonský politický systém je dlouhodobě ochromen, země nemá od loňského května prezidenta, protože parlament není schopen jej zvolit. Ministerstvo životního prostředí prozatím vydalo pokyn, aby se o odpad postaraly jednotlivé obce.

Podle expertů tak vzniknou černé skládky. Mnozí už začali svůj netříděný odpad spalovat doma.

Autor: ČTK

Zdroj: zpravy.aktualne.cz

google_ad_client = „ca-pub-5394978431646475“;
google_ad_slot = „5202633143“;
google_ad_width = 728;
google_ad_height = 90;

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace