- Reklama -spot_img

Bojovat s Brabcovým ministerstvem se chystají skládkaři

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Schyluje se k právní bitvě mezi státem a provozovateli skládek. Může za to novela zákona o odpadech, která začala platit od začátku letošního roku, a stanovisko ministerstva životního prostředí pro aplikaci novely. Konkrétně jde o přísnější podmínku v zákoně, že skládkaři mohou použít na technické zabezpečení skládky jen 20 procent z hmotnosti odpadu.

Až do loňska vyhláška MŽP povolovala 25 procent z objemu, což se rovná zhruba 35 procentům hmotnostních. Přísnější limit podle České asociace odpadového hospodářství zvedne náklady na provoz skládek. Pro původce odpadů by to podle asociace mohlo znamenat zdražení poplatků za odpad o stovky milionů korun.

Ministerstvo tvrdí, že skládkaři musí nové pravidlo automaticky dodržovat už od začátku roku. Stejný názor mají například úředníci v Karlovarském či Středočeském kraji.

Provozovatelé skládek se nicméně brání tím, že se musí řídit integrovaným povolením, kterým jim krajské úřady stanoví podmínky pro provoz skládek. Nechali si zpracovat několik právních posudků, které shodně tvrdí, že novela zákona o odpadech automaticky integrovaná povolení nemění. „Jde nám o princip, že podmínky uvedené v integrovaném povolení nelze automaticky měnit novelami zákonů, ale rozhodnutím krajských úřadů,“ řekl Petr Havelka, ředitel asociace odpadového hospodářství.

Přísnější norma podle asociace odpadového hospodářství zvedne náklady na provoz skládek. Pro původce odpadů to může znamenat zdražení poplatků o stovky milionů korun

„Naše stanovisko jsme poslali zástupcům skládkařských firem i odborným sdružením v polovině března. Jsou tedy již dostatečně informováni. Krajské úřady jsou ze zákona povinny neodkladně zahájit změnu integrovaných povolení v případě, že se zákon změní. O změně stanoviska neuvažujeme,“ uvedla Petra Roubíčková, mluvčí ministerstva životního prostředí.

Kraje už zhruba polovině skládek integrovaná povolení změnily. U dalších se změny připravují. Podle zákona se ovšem limit odpadu pro zabezpečení skládek počítá z celkové hmotnosti odpadu uloženého na skládce za kalendářní rok. Pokud skládky dosud dodržovaly platná integrovaná povolení, pravděpodobně přísnější 20procentní hranici letos nedodrží.

Česká inspekce životního prostředí bude skládky kontrolovat příští rok. Už letos na podzim bude prověřovat plnění evidenční povinnosti. „Přitom inspekce upozorní provozovatele skládek, že pokud nedodrží daný limit, bude to považováno za porušení zákona o odpadech, za což by mohla být uložena sankce až do výše milionu korun,“ řekla mluvčí inspekce Radka Burketová.

Podle MŽP se pokuta může vyšplhat až na 50 milionů korun. „Pokud inspekce bude udělovat pokuty, provozovatelé skládek se budou odvolávat. Pak bude rozhodovat ministerstvo. Pokud bude ministerstvo trvat na svém, mohou se obrátit na soudy,“ dodal Havelka.

Autor: Jan Stuchlíkredaktor E15

Zdroj: zpravy.e15.cz

 

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace