- Reklama -spot_img

Třídění odpadu je povinností a porušení tohoto nařízení vás může přijít velice draho.

Aktuálně

Milan Karmazín
Milan Karmazín
Recyklace je proces úpravy odpadu, nikoliv náboženství nebo brand populismu. Recyklace je hlavně business a konkurenceschopný podnik, jako drtivá většina komerčních recyklačních center po celém světě.

Pokuta za nesprávné nakládání s odpady, vyhození odpadků mimo určenou nádobu nebo nesprávné třídění složek komunálního odpadu, zaplatíte až 800 eur. Ten, kdo smíchá biologicky rozložitelný s jiným komunálním odpadem, zaplatí pokutu 200 eur. Takových tvrdých opatření je mnoho. V souvislosti s novými povinnostmi po celém Chorvatsku, když vstoupilo nového nařízení nakládání s komunálním odpadem.

Města a obce mají nyní lhůtu tří měsíců, aby dospěli k rozhodnutí, jak vyřešit veřejné služby shromažďování směsného a biologicky rozložitelného komunálního odpadu. Zatím se žádné město nebo obec ještě nerozhodla.

Pokud nebude splněna norma, kterou vydalo Ministerstvo životního prostředí a energetiky v Chorvatsku a představitelé měst a obcí budou úmyslně porušovat nebo blokovat vládní nařízení, hrozí uložení pokuty od 100tis do 800tis Kun (cca 100tis eur).

A peněžité tresty neminou ani samotné starosty či primátory, tady se pokuta může pohybovat od 30tis do 70tis kun (cca 9tis eur).

Chorvatsko musí implementovat evropské normy, kde je podmínkou zvýšení recyklace a dalšího zpracování nebo využití odpadu. Evropská unie hrozí Chorvatsku sankcemi, pokud nesplní převzaté povinnosti EU nakládání s odpady. Už v roce 2020 je povinnost, aby 50 procent komunálního odpadu bylo připraveno k recyklaci nebo dalšímu využití.

Současná recyklace odpadu v Chorvatsku je někde na 18 procentech.

Je proč se obávat, protože existuje určitý osud zemí na, které Soudní dvůr EU uvalil sankce za odpad. Italům v důsledku nesprávného skládkování a nakládání s odpadem, udělil pokutu 40 milionů EUR jednorázově a dalších 43 milionu za každých šest měsíců, dokud nebudou splněný všechny povinnosti. Takové Polsko platí penále 67tis eur denně za to, že nesplnilo své povinnosti týkající se norem nakládání s odpadem.

Zdroj: mzoip.hr

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace