Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/284501/virtual/www/domains/inodpady.cz/wp-content/plugins/og/includes/iworks/class-iworks-opengraph.php on line 331
- Reklama -spot_img

Teplárenské dny: Energetická unie je mrtvá, tvrdí Topolánek

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Ve dnech 26. a 27.4. se v kongresovém centru Aldis v Hradci Králové uskutečnil již XXII. ročník Dnů teplárenství a energetiky. Prezentovaná byla témata napříč českou i evropskou energetikou. Nejzajímavější diskuze se rozvinula nad budoucností teplárenství, trhu s elektřinou a svůj prostor dostalo také energetické využití odpadů. Nechyběli ani zástupci MPO a ERÚ.

Vytápění získává pozornost Bruselu

Jedním z vrcholů prvního dne byla prezentace Paula Vosse z organizace Euroheat and power. Evropská komise si díky usilovné práci této organizace konečně uvědomila, že kromě dopravy a elektroenergetiky je nutné začít koncepčně řešit také strategii vytápění a chlazení, což ocenil i předseda výkonné rady Teplárenského sdružení Mirek Topolánek.

Bývalý premiér české republiky si také vůbec nebral servítky s hodnocením Komise, především jejího konceptu tzv. Energetické unie, který označil za mrtvý projekt. Dle Topolánka jde například výstavba plynovodu Nord stream II jasně proti cílům této unijní myšlenky.

EK je na kapacitní mechanismy krátká

Evropská komise sklidila kritiku i za svůj postoj vůči kapacitním trhům, kterými se se jednotlivé státy snaží řešit svou výkonovou přiměřenost. Komise dle Topolánka ví o problémech s kapacitními mechanismy, ale není dostatečně silná, aby vůči nim byla schopná efektivně zasáhnout.

V panelové diskuzi moderované Danielou Písařovicovou došla řada také na budoucnost emisních povolenek, které zatím nesplňují očekávání, která do nich byla vložena. Jako mnohem účelnější se jeví dle Johna Johnssona experta na energetické využití odpadu systém tzv. uhlíkové daně, který významným způsobem pomáhá snižovat emise CO2 ve Švédsku.

Nový způsob podpory KVET bude nejspíš v roce 2018

Druhý den konference přinesl zajímavou prezentaci Reného Neděli z ERÚ na téma podpory kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET). Nový systém podpory KVET bude s největší pravděpodobností zveřejněn v cenovém rozhodnutí v září příštího roku. Změna systému podpory KVET byla původně plánována již na příští rok, ale kvůli průtahům probíhajících notifikačních řízení v Bruselu byla změna odložena, aby se neohrozil proces udělení notifikace.

Zdroj – http://oenergetice.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace