Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/284501/virtual/www/domains/inodpady.cz/wp-content/plugins/og/includes/iworks/class-iworks-opengraph.php on line 331
- Reklama -spot_img

TA ČR: Český nápad pomůže s využitím potravinářských odpadů

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Systém Hydal dokáže za pomoci biotechnologií vyrobit z použitého oleje plast, který je vhodný na výrobu zemědělských, v přírodě přirozeně rozložitelných fólií. V rámci projektu byla navázána spolupráce s čínskými partnery a vznikl i společný joint-venture.

„V našem programu EPSILON jsme finančně podpořili vývoj receptury pro zemědělské fólie, který je nyní ve fázi testování v reálných podmínkách. Nově podporujeme i transfer této technologie do Číny, kde vznikl společný česko-čínský podnik na zpracování potravinářských odpadů a výrobu fólií,“ uvedl Martin Bunček, místopředseda TA ČR.

Biotechnologie s názvem Hydal využívá použitý fritovací olej pro výrobu biopolymeru PHA, ze kterého se vyrábí bioplast. Laicky řečeno – technologie využívá živých organismů, které zkrmí olej a vyrobí tak zcela přirozeným způsobem surovinu pro plast. Hydal je současně první biotechnologií na světě, která dokáže v průmyslovém měřítku vyrábět biopolymer z odpadu a neodebírat tak zdroje potravního řetězce, jako je tomu u konkurence, která zpracovává například cukr, škrob nebo kukuřici.

„S touto unikátní biotechnologií jsme se poprvé setkali na VUT v roce 2011. Rozhodli jsme se jí pomoci do života a z vlastních zdrojů jsme ji připravili pro obchod na globálním trhu. Uspěli jsme a získali tak pro Českou republiku i historické prvenství. Podle agentury Frost & Sullivan jsme vůbec první českou technologií tohoto typu, která cenu získala,” uvedl Ladislav Mareš, předseda představenstva NAFIGATE Corporation, a.s. Nafigate je držitelem výhradní licence původního patentu VUT v Brně a v minulých měsících rozšířil výrobní a technologické know-how procesu výroby PHA. Cílem společnosti je přenos této technologie na globální trh, spolu s komerčním partnerem, Jiangsu Clean Environment Technology Co., Ltd., který má dobře zavedenou síť pro sběr použitého fritovacího oleje na území Číny.

V rámci projekt probíhá v současnosti transfer české biotechnologie Hydal pro výstavbu pilotní linky. Ta bude umístěna v Nanopolis /SIP/ v Suzhou v Číně. Aktivity realizuje společnost NAFIGATE Corporation a.s. ve spolupráci s čínským partnerem firmou Jiangsu Cleanet na základě společného podniku s názvem Suzhou Hydal Biotech. Hlavním důvodem spolupráce s Čínou je fakt, že tato země se potýká s palčivým problémem tzv. bílého znečištění (znečištění syntetickými plasty).

Použití mulčovací fólie z biopolymeru PHA je ideálním řešením pro tento problém. Po uplynutí požadované doby, až folie splní svůj účel, se samovolně rozloží na CO2 a vodu.

„Podporu v programech TAČR považujeme za investici veřejných prostředků do konkrétních projektů a pro každého investora je vždy povzbuzující vidět, že je projekt úspěšný. Komercializace technologie Hydal navíc ukazuje komplexní přístup Technologické agentury ČR, kdy jednotlivé programy cílí na identifikovaná tržní selhání,“ dodává Martin Bunček.

Zdroj – http://www.parlamentnilisty.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace