- Reklama -spot_img

Stovka zatčených, zavřeno více než 100 podniků zabývající se recyklací odpadu.

Aktuálně

Milan Karmazín
Milan Karmazín
Recyklace je proces úpravy odpadu, nikoliv náboženství nebo brand populismu. Recyklace je hlavně business a konkurenceschopný podnik, jako drtivá většina komerčních recyklačních center po celém světě.

Čínské úřady zadržely v letošním roce přes 250 lidí za nelegální import a nakládání s odpady. Během razie na zpracovatelská centra bylo odhaleno, že více než 300 000 tun odpadů, přišlo do země nelegálně. Informaci potvrdilo čínské ministerstvo životního prostředí.

Čína v průběhu července informovala Světové obchodní organizace, že do konce letošního roku přestane přijímat některé druhy odpadů, a to včetně papíru, plastů nebo textilu, a že nakonec zakáže dodávky všech dalších odpadních produktů, které jsou snadno dostupné z domácích zdrojů.

Až dosud byla Čína největším příjemcem odpadů na světě, kde končily plasty, kartony, pneumatiky nebo použitá elektronika.

V současné době musí celý svět hledat nové způsoby využití odpadu nebo likvidaci. Čína už nechce být odpadkovým košem světa. Čína byla léta kritizována za nekvalitní zpracování odpadu a jeho vlivu na místní životní prostředí. Také pracovní podmínky lidí, kteří se na celém průmyslu podíleli byla neuspokojivé a světové organizace lidských práv na to stále upozorňovali.

Přestože Čína dosáhla v některých oblastech malého pokroku, tak některé regiony stále nedokázaly řádně plnit požadavky k bezpečnému a ekologickému nakládání s odpady. Například v provincii Shantou a Guangdong, bylo zatčeno 13 osob za nelegální import až 240 000 tun plastového odpadu. Skoro 1 tisícovka podniků, to je více než 60% z celkového počtu zapojených do odvětví recyklace odpadu v letošním roce porušilo předpisy. Až 870 firem bylo již potrestáno a 94 bylo nařízeno, aby zastavily veškeré obchody nebo další zpracování odpadu.

Zdroj: China Environmental News

Tato opatření nemá vliv jen na světový obchodní a recyklační průmysl, ale zasahuje samotné čínské podniky, které trpí nedostatkem surovin.

Pracuji v tomto oboru již 50 let, ale takovou krizi jsme nikdy nezaznamenali – dodává pan Lau, který odhaduje, že recyklační průmysl v Číně ztrácí více než 340 tisíc dolarů denně.

Výsledky událostí se projevují u velkých provozovatelů námořních kontejnerů, například Maerska, zaznamenává postupný pokles objednávek a dodávky šrotu nebo papíru do Číny.

Úplný zákaz dovozu odpadů vstoupí v platnost dne 31. prosince. Čína reaguje na kritiku svého rozhodnutí a odvolává se na neúnosnou situaci ve své zemi, kdy po celá léta byla hlavním příjemcem světového odpadu.

Stále nechápeme, proč se s tím světové obchodní organizace nemohou smířit, nastal čas změn v našem vnímání životního prostředí a je nutné k tomu zaujmout jasné stanovisko.

Zdroj: Ministry of Environmental Protection of the People’s Republic of China (MEP)

 

Světový trh s odpadem a recyklací má zažívací bolesti. Trh s odpadovým papírem je stále nestabilní a cena surovin se prodražuje po celém světě.

Známe obchodní značky a internetové obchody už počítají ztráty. Čínská Alibaba je největší platformu elektronického obchodu na světě. Mnoho obalů se vyrábí právě z recyklovaného kartonu, ale v tuto chvíli je nedostatečně pokryt poptávkou.

Co se bude dít dále s globálním odpadem?

Po uzavření čínského trhu se budou muset hledat zpracovatelské kapacity nebo nové technologie pro využití nebo likvidaci odpadu.

Existuje v současné době alternativa k Číně?

V případě plastového odpadu se jedná o spalování, které by mohlo generovat elektřinu. Ale tohle není to ekologické řešení, tedy co chce Evropská unie, aby se více odpad využíval materiálově.

Koho to nejvíce zasáhne ekonomicky?

Čínský zákaz dovozu odpadu zasáhne hlavně USA a Japonsko, jako největší vývozce odpadů do této země. Američané si stěžují, že nemají dostatek času na přechod k tomuto rozhodnutí. Obrat obchodu s odpadem do Číny je ve výši 5 miliard dolarů ročně.

Co se bude dít následně v Číně?

Očekává se, že Čína bude potřebovat až 10 bilionů Yuanů (1,5 bilionu dolarů) na investice do environmentální infrastruktury v období mezi 2018-21 a vynaloží téměř 60 miliard Yuanů na modernizaci a rozšíření kanalizačních systémů.

Čína v letošním roce zavedla nová přísnější pravidla na zlepšení míry recyklace v klíčových odvětvích, jako je elektronika, plasty, textil nebo domácí spotřebiče.

Dále bude vytvářet pobídky pro nové podniky v recyklačním a zpracovatelském průmyslu a podporovat místní podnikatele, kteří splní nové normy a vyplní mezeru. Budou předkládat takové projekty, které budou čerpat odpad a suroviny z vlastních národních zdrojů.

Zdroj: MEP

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace