- Reklama -spot_img

Společnost MVV Energie CZ se spalovnou ve Vsetíně stále ještě počítá

Aktuálně

Linda Kratochvílová
Linda Kratochvílováhttps://newsman.cz/
Nabízíme profesionální zpracování odborných článků se zpětnými odkazy v našem tematickém magazínu. Kvalitně zpracovaný článek je efektivním nástrojem k prezentaci vašeho nového nebo zaběhnutého projektu, produktu nebo služby.

I když to vypadalo, že se tzv. zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO), tedy spalovna odpadů ve Vsetíně stavět nebude, veřejné projednání jejího vlivu na životní prostředí (EIA), které proběhlo 12. května, přineslo v tomto ohledu další otázky. Zástupci firmy MVV Energie CZ, která vlastní společnost Zásobování teplem Vsetín (ZTV), v průběhu jednání totiž vyjádřili naději, že se názor města na ZEVO může v souvislosti s novým odpadovým zákonem změnit, a v takovém případě je společnost připravena v realizaci původně ukončeného projektu pokračovat. Zatím po ukončení procesu EIA další kroky nechystá, přesto bude důležité, jaké stanovisko k vlivu spalovny na životní prostředí vydá Krajský úřad Zlínského kraje.

S plánem na stavbu ZEVO ve východní části města přišla v roce 2018 společnost ZTV, jejímž jediným akcionářem je společnost MVV Energie CZ. Projekt se ale setkal s výrazným nesouhlasem místních – petici proti spalovně podepsalo bezmála 5 000 lidí a uspořádán byl mimo jiné i protestní pochod. (1) V říjnu 2019 ZTV oznámilo, že od projektu ustupuje a po ukončení procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) veškeré další přípravy na stavbu spalovny ukončí. (2)

“I přesto, že byli účastníci během projednávání několikrát ubezpečeni, že ZTV skutečně ZEVO ve Vsetíně nyní stavět neplánuje, zástupce společnosti MVV Energie CZ a koordinátor projektu Pavel Bernát zároveň připustil, že v případě, že by město názor na ZEVO změnilo, je společnost připravena v realizaci projektu pokračovat,” vysvětluje vedoucí programu Toxické látky a odpady spolku Arnika Jindřich Petrlík. Starosta Vsetína Jiří Růžička na veřejném projednání EIA uvedl, že zastupitelstvo města s realizací záměru i nadále nesouhlasí. “Lidé ve Vsetíně by tedy měli zůstat ostražití, protože investor svůj záměr nedal k ledu navěky,” komentovala vývoj na veřejném projednání Sarah Ožanová, koordinátorka projektů z Arniky.

Veřejné projednávání, které kvůli přetrvávajícím omezením souvisejícím s šířením nemoci covid-19 proběhlo online, trvalo přes 3 hodiny a zúčastnilo se ho zhruba 30 lidí, od zástupců města Vsetín a Zlínského kraje až po obyvatele Vsetína i okolních obcí. “Rozpor mezi tím, že ZTV ohlásilo už v roce 2019 ukončení celého projektu, ale zároveň nedošlo k ukončení procesu posuzování vlivů záměru na životní prostředí, byl jedním z hlavním témat projednávání,” doplňuje Ožanová. Kromě toho se otázky a podněty účastníků týkaly hlavně možného růstu hustoty dopravy, zhoršení stavu ovzduší, uvolňování nebezpečných látek, rizika havárií nebo způsobu, jakým by se využívaly zbytky po spalování odpadů. Během veřejného projednání se také ukázalo, že spoluautorem dokumentace o hodnocení vlivů na životní prostředí je Ing. Vladimír Ucekaj z firmy Eveco Brno, která je potenciálním dodavatelem technologie plánované spalovny ve Vsetíně.

Nespaluj, recykluj! S odvahou.

Pro více informací prosím kontaktujte Jindřicha Petrlíka (vedoucí programu Toxické látky a odpady: jindrich.petrlik@arnika.org, +420 603 582 984) nebo Markétu Dosoudilovou (komunikace zahraničních projektů: marketa.dosoudilova@arnika.org, +420 776 669 009).

 

Poznámky:

(1) Arnika: Průlom v kauze plánované vsetínské spalovny: „Pokud místní nechtějí, stavět nebudeme“ – https://arnika.org/prulom-v-kauze-planovane-vsetinske-spalovny-pokud-mistni-nechteji-stavet-nebudeme

(2) Arnika: Spalovna se ve Vsetíně stavět nebude, alespoň zatím – https://arnika.org/spalovna-se-ve-vsetine-stavet-nebude-alespon-zatim

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieODPADY
ZdrojARNIKA
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace