- Reklama -spot_img

Spadla pěna, ano ta, která pomáhala při hašení požárů

Aktuálně

Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

Dnešní článek má, jak to někdy bývá, lehce zavádějící název. Evokuje totiž žízeň a český národní nápoj. Není se čemu divit, říkáte si, když je autor 500 metrů od Plzeňského Prazdroje. Budete se divit, ten za tím nestojí. Jsem totiž abstinent a pivo na rozdíl od jiných za alkohol považuji.

Dnes chci hovořit o pěně, která pomáhá(la)

Je to pěna, díky níž mohli požárníci rychleji uhasit požáry. Je to pěna, která je součástí mnoha hasicích přístrojů, nejen v tuzemsku, ale v celé Evropě i na celém světě.

Tak přesně tuto pěnu, resp. látku, ze které se tvoří, rozhodla zakázat Evropská Unie. Usnesli se na tom její odborníci, a zatímco v době, kdy tento článek píši, tedy na konci února 2020 je to informace zatím neveřejná. Situace bude již za velmi krátkou dobu jiná a bude oheň na střeše. To doslovně…

Hasiči při zásahu proti požáru, používají hasební pěnu

Protože oni odborníci a političtí rádci, kteří zákaz iniciovali, nakonec i prosadili, znají oheň jen z televize. Nebo z opékání buřtů a požárníky jen ze seriálů. Úředníci jaksi zapomněli, že oheň a požáry nemají přechodné období, které stačí požádat a ony nebudou vznikat.

Stejně tak zapomněli, že ačkoli mnohem efektivnější náhrada, o které jsme psali již existuje. Jmenuje se suchá mlha, tu zatím zapomněli schválit, proto ji nikdo, až na soukromé uživatele, nemůže používat. Důvodem zákazu jsou údajné karcinogenní látky.

Její použití bude povoleno i nadále, ovšem jen v případě, že se bude jednat o stopové množství do 2% objemu, což žádný z existujících, nazvěme je starších hasicích přístrojů a technologií nenabízí.

Co tato drobná změna bude znamenat?

Téměř nic, stejně jako ta, kdy se začne vymáhat sejmutí tepelných izolací polystyrenových desek obkladů domů, protože i tam, je karcinogenní látka. Navíc je již několik let na seznamu zakázaných látek, a i přesto v tuzemsku za podpory Ministerstva Žehu Posledního, probíhá jedno obalení domu za druhým, kde je atraktivnost zvýšena dotačními programy.

Co bude změna znamenat

  • Nutnost výměny všech pěnových hasicích přístrojů, resp. jejich výměnu za jiný typ se stejnými, či lepšími účinky
  • Nutnost likvidace zásob pěny na všech stanovištích
  • Nutnost likvidace zásob na vozidlech
  • Nutnost modifikace protipožárních rozvodů a sprinklerů
  • Nedostatek hasicího media při požárech
  • Ohrožení požárníků i zachraňovaných osob
  • Zvýšení finančních ztrát na majetku

Jak vidíte, nic závažného, drobnosti, kterými se navrhovatelé samozřejmě a po právu nehodlají zabývat.

Myslím však, že by stálo za to, abychom se těmito drobnostmi zabývali minimálně my, protože až na výjimky jsme to právě my, kdo žijeme v hořlavých městech, domech a bytech, jezdíme hořlavými dopravními prostředky, a dokonce hořlavé nosíme i oblečení, nehledě na skutečnost, že k ohřevu jídla používáme buďto přímý oheň, nebo jeho elektrickou variantu dosahující stejných teplot shodných k zapálení okolí.

Zatím nejbližší je mi již zmiňovaná technologie suché mlhy. Kromě toho, že totiž umí požár uhasit, přitom dokáže ušetřit i 95% vody. To je v době, kdy voda je již standardním nedostatkem, poměrně důležitá vlastnost, nemyslíte?

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace