- Reklama -spot_img

Souboj spalovačů, recyklátorů a skládkařů o nový zákon o odpadech

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Česko hledá alternativy ke skládkám. Podle kritiků nahrává spalovnám

Souboj spalovačů, recyklátorů a skládkařů o nový zákon o odpadech jde do finále. Ministerstvo životního prostředí příští týden vypořádá přes tisíc připomínek, které k návrhu zákona dostalo. Do konce května pošle text legislativní radě vlády. Rezort čelí ze všech stran kritice, že prostřednictvím zákona dává přednost výstavbě spaloven odpadů před recyklací a dalším využitím odpadů.

Norma totiž od roku 2024 zakazuje skládkování recyklovatelných, ale také spalitelných odpadů. „My nejsme zastánci spalování. Zákon je otevřený pro všechny možnosti nakládání s odpadem. Chceme jen, aby se stavěly technologie s nejvyšší možnou účinností,“ míní náměstkyně ministra životního prostředí Berenika Peštová.

Kritici návrhu tvrdí, že do spaloven bude zákon posílat odpad automaticky. Zvýšil by totiž poplatek za uložení zbytkového komunálního odpadu na skládku z 500 na 1850 korun za tunu v roce 2023. Při zvýšení poplatku budou obce v roce 2023 platit za tunu skládkovaného odpadu 2350 korun, teď je to i s DPH 1470 korun.

Třídění se nevyplatí

Sdružení veřejně prospěšných služeb, k němuž patří provozovatelé obecních odpadových firem, tvrdí, že se pak nebude vyplácet ze směsného komunálního odpadu vybírat využitelné složky. Levnější bude poslat odpad z černých popelnic rovnou do spaloven.

Zástupci menších obcí dodávají, že pro ně bude takový systém příliš nákladný. „Nový zákon omezuje výstavbu třídicích linek kvůli vysokému poplatku za nevyužitelný odpad,“ připomněl Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství.

Chybí moderní zařízení

Problém je ovšem v účinnosti třídicích linek. Běžně dokážou z černých popelnic vytřídit zhruba pětinu využitelného odpadu. Zbytek míří na skládku. Tento model by vyhovoval skládkařským firmám, které chtějí i po roce 2024 získat co největší část odpadu. „Existují ale také třídicí linky, které dokážou vytřídit až 95 procent odpadu. Jenže ty se ve východní Evropě moc nestavějí,“ uvedl Michal Stieber z poradenské společnosti EY.

Ekologové v zákoně nevidí dostatečnou podporu recyklace. „Obce musíme motivovat. Navrhujeme recyklační slevu. Obec, která bude recyklovat šedesát procent komunálního odpadu, by měla platit méně za uložení zbytku na skládku,“ vysvětluje Ivo Kropáček z Hnutí Duha. Výstavba velkých spaloven podle něj recyklaci utlumí.

Autor: Jan Stuchlík

Zdroj: zpravy.e15.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace