- Reklama -spot_img

Silný vítr a průběžné informace dopravního a energetického charakteru

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Česko zasáhl silný vítr. Doporučení pro lidi a potřebné informace na jednom místě

AKTUALIZOVÁNO 10. 2. 2020 16:30: Extrémní stupeň nebezpečí. Varování ČHMÚ v kontextu se silným větrem. Orkán Sabine v noci z neděle na pondělí dorazil do České republiky. Kácí stromy, působí problémy na silnících, železnici i v dodávkách elektřiny. Kvůli kumulaci poruch energetici na mnoha místech vyhlásili kalamitní stav. V pohotovosti je koordinační skupina, kterou v sobotu ustanovil vicepremiér pro hospodářství a ministr Karel Havlíček.

Drážní hasiči, silničáři, letečtí dispečeři, provozovatelé přenosové soustavy, energetici i další složky situaci monitorují a operativně řeší problémy. Jsou samozřejmě i v terénu, v provozu jsou call centra a také on-line hlášení. O aktuální situaci resorty průběžně informují. Doporučujeme sledovat sociální sítě dopravních organizací (České dráhySpráva železnicŘSDLetiště Václava Havla Praha) a také energetiků (ČEPSČEZ).

„Od sobotní půlnoci jsme preventivně na značkách, řešíme opatření kvůli orkánu Sabine, aktivity a opatření koordinuji se Ředitelstvím silnic a dálnic, Správou železnic, Řízením letového provozu, ČEZ i ČEPS,“ říká vicepremiér a ministr Karel Havlíček a dodává: „Vypadá to, že vítr bude silnější, než se původně předpokládalo, nechceme nic podcenit. Nemusí to být nic vážného, ale je lepší být připraven. Vůbec poprvé funguje koordinovaná skupina veškeré dopravy a energetiky.“ 

Pro veřejnost tak resorty na jednom místě shrnují doporučení a zdroje informací:

 • Sledujte aktuální situaci. Nejčerstvější informace jsou na webu Českého hydrometeorologického ústavu.
 • Preventivně si zajistěte okna a dveře, odstraňte, případně upevněte volně uložené předměty a omezte pohyb venku i jízdu autem.
 • Nezdržujte se a neparkujte v okolí starších budov, větších stromů a vysokých stožárů.
 • Nechoďte za silného větru do lesa a nepřibližujte se k spadlým drátům elektrického vedení.
 • Omezte horské túry a respektujte pokyny horské služby.
 • V případě bezprostředního ohrožení volejte hasiče na číslo 112 nebo 150.
 • Jezděte a cestujte maximálně opatrně.
 • Před cestou vlakem sledujte aktuální situaci a informujte se u dopravců. Polohu vlaků a omezení provozu najdete na https://provoz.szdc.cz/GRAPPNV/ a na webu Správy železnic.
 • Aktuální situací na dálnicích lze zjistit na www.dopravniinfo.cz nebo můžete zavolat na infolinku 800 280 281.
 • S informacemi o situaci na Letišti Václava Havla v Praze se můžete seznámit na www.prg.aero.
 • Poruchy s dodávkou elektřiny lze hlásit na https://bezstavy.cz/#/.
 • Situace s odběrnými místy je k dispozici na www.cezdistribuce.cz.
 • Jak se připravit na případné výpadky elektřiny najdete zde. Pokud to jde, preventivně si zajistěte například mrazáky, ledničky, nabijte si telefony, notebooky aj.
 • Zprávy z České přenosové soustavy jsou na www.ceps.cz.

Průběžné informace dopravního a energetického charakteru se soustředí na webu ministerstva dopravy. A také na sociálních sítích obou resortů (ministerstvo dopravy a ministerstvo průmyslu a obchodu) včetně twitteru a facebooku vicepremiéra a ministra Karla Havlíčka.

Buďte opatrní!

Zdroj: odbor komunikace MPO

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace