Společnost Safina, a.s., přední evropský zpracovatel materiálů s obsahem drahých kovů, v roce 2014 zrecyklovala více než 100 tun stříbra, 1,2 tuny zlata a přes 3 tuny platinových kovů. V České republice Safina zpracuje více než 65 % objemu všech drahých kovů. V letošním roce zrecyklovala přes 50 % více materiálů s obsahem drahých kovů v porovnání s rokem 2013. Safina v tomto roce prodala přes 800 kg investičního zlata, na celém českém trhu dle odhadů společnosti by pak prodeje měly dosáhnout 3 tun tohoto kovu.
Průmyslové využití drahých kovů
Drahé kovy sehrávají díky svým jedinečným fyzicko-chemickým vlastnostem klíčovou roli v průmyslu. Nejčastěji se využívají v automobilovém a elektrotechnickém průmyslu, následně pak v chemickém, sklářském průmyslu, lékařství a klenotnictví. Nejčastěji používaným drahým kovem je stříbro, jeho spotřeba ročně globálně roste o 2-3 %. V oblasti recyklace Safina letos zpracovala o 15 % více stříbra oproti předchozímu roku. Tohoto výsledku bylo dosaženo mimo jiné i díky zavedení zcela nové recyklační technologie termické úpravy materiálu s obsahem drahých kovů.
„Tento rok byl pro nás velmi úspěšný, navýšili jsme produkci a zavedli nové inovace. Celkový obrat společnosti překročí 5 miliard korun. Příští rok očekáváme díky integraci do struktur nového vlastníka nejen výraznou geografickou expanzi, ale i rozšíření portfolia výrobků s vysokou přidanou hodnotou,“ uvedl Viktor Fiala, generální ředitel, Safina. „Nejlepších výsledků co do nárůstu objemu dosáhla divize vyrábějící průmyslové aplikace, a to především pro elektrotechnický a sklářský průmysl. Z pohledu divize Recyklace pak pro nás sehrává klíčovou roli také chemický průmysl,“ doplnil Fiala.
Zastoupení drahých kovů v jednotlivých průmyslových sektorech se v letošním roce nijak zásadně nezměnilo. Jistou zajímavostí a do budoucna možným trendem je použití stříbra v textilním průmyslu, a to konkrétně při výrobě sportovního oblečení, nejen kvůli jeho antibakteriálnímu účinku. Letos bylo představeno tričko s příměsí bio citlivých stříbrných vláken, která mají za úkol přenášet biometrická data z těla sportovce do testeru či jiného chytrého zařízení.
Investiční drahé kovy
Celkové prodeje investičních drahých kovů na českém trhu poklesly. Prodeje dosáhly objemu 3 tun, což je 25% propad oproti minulému roku. Hlavním důvodem je celkový pokles ceny zlata na světových trzích. Některé subjekty v České republice musely dokonce ukončit svou obchodní činnost. Safina ovšem zaznamenala naprosto opačný vývoj, své prodeje navýšila, a to díky využití synergie rafinace drahých kovů a prodeje investičních kovů. I nadále je Safina lídrem v prodeji investičních drahých kovů na trhu. Celkově v tomto roce prodala přes 800 kg zlata.
„Zlato tradičně zůstává nejoblíbenějším investičním kovem, naše prodeje oproti minulému roku vzrostly o 14 %. Zvýšenou poptávku jsme zaznamenali také u platiny a palladia, i když stříbro nadále zůstává druhým nejoblíbenějším investičním kovem,“ komentoval Libor Křapka, manažer investičních kovů, Safina. „Nyní před Vánocemi je větší zájem o menší slitky do jedné unce, nicméně nezaznamenáváme výrazně odlišnou poptávku. Drahé kovy jsou především dlouhodobou investicí a nejsou tedy závislé na předvánočním období,“ vysvětlil Křapka.
Zdroj: finexpert.e15.cz