- Reklama -spot_img

Rosa na kolejích, aneb prevence vzniku odpadu a plýtvání

Aktuálně

Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

K napsání tohoto příspěvku mne inspirovala, jako k mnoha jiným, jedna z mých dlouhých služební cest. Sloužila k šíření povědomí o systémové prevenci vzniku odpadu a plýtvání a vedla prostorem a časem, kde plýtvání bylo a je na pořádku denním.
Pro změnu jsem k němu získal inspiraci a fotodokumentaci  , resp. ve vlacích brázdících naši republiku. S ohledem na skutečnost, že s podobnými vagony jsem se setkával i v zahraničí, myslím, že ani tam to nebude jiné.

V názvu jsem si dovolil použít slova písně folkového zpěváka Wabiho Daňka. Slova, která zná téměř každý z naší generace. Bohužel s ohledem na absenci jeho písní v hitparádách sociálních sítí, již postrádá stejně silnou znalost té generace mladší. I oni však mohou, budou-li mít chuť, poslechnout si o čem zpívá například na youtube. Na kolejích v dnešních dnech, moc rosy nenajdete.

V případě vlhkých skvrn se pravděpodobně bude jednat o něco úplně jiného, něco, čemu by asi píseň nevěnoval ani ten nejtvrdší zálesák. V každém případě jsem si na píseň vzpomněl, když jsem šel vykonat ve vlaku tělesnou potřebu.
I přesto, že záchodová kabinka REGIONJETu vypadá jinak, než ta u ČESKÝCH DRAH, princip je stejný. Po vykonání potřeby zmáčknete tlačítko a ….

Se zpožděním se napustí do plechové mísy voda, která i s obsahem následně zmizí.
Kde jinde než na kolejích. Pak je čas si umýt ruce a nechat vodu zmizet. Opět na kolejích.
Napadlo Vás někdy, že by stačila maličkost, aby „na kolejích“ nekončilo dvakrát více vody, než je nutné?…. Ne? Nic si z toho nedělejte.

Nejenom, že to nepadlo Vás, jste totiž jen cestující, či uživatelé vlaků. Ono to nenapadlo ani jejich výrobce, tedy v tomto případě výrobce železničních vagonů. Asi mají tak rádi rosu na kolejích, že se jí snaží sami vytvořit.

To, že změna je snadná a možná ukazují myšlenkové stopy, které mi po vykonání potřeby běžely hlavou tak dlouho, až jsem se je nakonec rozhodl sdílet v tomto příspěvku. Tyto stopy přišly, protože bez ohledu na to, jsem-li v továrně, doma, v hotelu, na večeři, či v přírodě. Probíhá mi hlavou metodologie 6R. Ta kterou aplikuji k tomu, abych měnil svět.

RECOGNIZE – proč musí voda téct na koleje při návštěvě vlakové toalety dvakrát?
RECONSIDER – nestačilo by, kdybych si nejdříve, než spláchnu umyl ruce a voda z umytí pak naplnila toaletní mísu?
REALIZE – oslovím výrobce, provozovatele vlaků, ale i veřejnost a doporučím změnu

Když to totiž udělám, nezůstane už místo na odpadovou pyramidu 3R, která funguje v pravém opaku toho, co deklaruje – namísto menšího, pomáhá generovat větší množství odpadu.
První a druhý body jsou hotové, aktuálně realizuji bod třetí. Nejen pro tuzemsko, ale i pro anglicky mluvící země. A ještě takovou drobnost, PROČ STEJNĚ NEPOSTUPOVAT DOMA A VE FIRMÁCH?

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace