- Reklama -spot_img

Recyklace nebo upcyklace pro textilní odpady s využitím materiálu pro jízdárny nebo specializovaná sportoviště?

Aktuálně

Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

Nejen na území České republiky se kromě plechových budov skladů a průmyslových hal objevuje čím dál více míst, kde můžete vidět koně. Jsou to výběhy, zahrady, farmy nebo jízdárny. Zde se snaží ukázat pohled na svět ze sedla koně ti zkušenější, těm nezkušeným.

Speciálně pro jízdárny je určen další z výstupů INDUSTRIAL UPCYCLING. Produkt, který nevznikl z lásky k penězům ani plnému kontu. Je to vztah k přírodě i jejím obyvatelům. K nim patří bezesporu koně. Možná i proto, že se vývoje, testování i samotné výroby účastní jedna z jezdkyň.

Stejně jako v jiných projektech i v tomto je při výrobě materiálu využíváno přebytků. Tedy z průmyslové výroby a stejně jako v dalších projektech i zde předcházelo nasazení na trh. Intenzivní testování v reálném provozu venkovních otevřených jízdáren pod širým nebem.

Vývoj správného mixu trval dva roky. Testování v jízdárnách další rok. Nyní probíhá druhý, z dvouletého cyklu. Následně se nově na trhu představí inovativní a otestované řešení. To dokáže výrazně redukovat objem textilních odpadních materiálů, které končí na skládkách nebo spalovnách.

Vznikl nový inovativní barevný vláknitý materiál. Ten dostal krásný a dobře zapamatovatelný název ARENA MIX. Materiál, který obsahuje různé druhy textilních vláken o různých frakcí a velikostí. Je složen ze 70% polyesteru a 30% bavlny. Právě přítomnost přírodní bavlny se tento nový materiál odlišuje od ostatních dostupných řešení.

Ty jsou již dlouho na trhu, ale jejichž výrobci a dodavatelé se soustředili jen na nejlevnější a nejprofitabilnější variantu. Ta však kromě jiného, nemá dobré sací schopnosti. Vodu propustí skrz a maximálně ji dokáže filtrovat. Pouze v některých případech. Výrobci proto standardní řešení doporučují používat jen pod střechou. Základem totiž bývají geotextilie používané ve stavebnictví nebo zemědělství.

Do projektu vývoje ARENA MIX se opět promítá i snaha úspory vody. Bavlna má velice dobré sací schopnosti, čímž udržuje povrch co nejdéle vlhký. Aniž by se musel denně kropit. Kropení jízdáren je pro mnoho provozovatelů stájí příliš nákladné. Případně nemají zdroj vody v blízkosti. Díky tomu se pak jízdárna stává centrem prachových bouří při každém tréninku i větším větru.

Základní povrch jízdárny tvoří písek. Jeho promícháním se směsí ARENA MIX se podařilo snížit prašnost o 50%. To je velice výhodné nejen pro ty, kdo mají jízdárny umístěné v blízkosti obytných domů, ale i pro samotné jezdce a jejich koně.

Nejdelší test probíhal v jedné z Moravských jízdáren o velikosti 1000 m2. Její povrch je tvořen 110 tunami obyčejného žlutého písku a 4 tunami upraveného textilního materiálu.

Provozovatel se ke spolupráci rozhodl poté, co po ročním užívání geotextilie nabízené na trhu, nedosáhl výsledků, které byly slibovány dodavatelem. Navíc po roce používání, GEOTEXTILIE z povrchu jízdárny “zmizela“. Kam to nikdo neví.

I přesto, nebo právě proto, že jízdárna je v provozu denně a používá ji pravidelně deset koní, střídajících se po hodině, trénujících jak malé skoky do 110 cm výšky, tak přiježďování a zátěž-lonžování. Toho se účastní 3-4 koně 3x týdně, proto bylo třeba změnit řešení.

Kromě snížené prašnosti se aplikací ARENA MIX podařilo odstranit klouzavost povrchu. To bez jakékoliv vrstvy drenáže v podobě strusky, drtě, či podobného materiálu. Tato vlastnost prodloužila možnost využívání jízdárny i v zimních nepříznivých měsících.

Co majitel ocenil byly nejen výše uvedené vlastnosti, ale i to, že jich bylo dosaženo při polovičním objemu materiálu. Momentálně postačí 1 kg nového materiálu na 1 m2.

Další z dobrých zpráv je skutečnost, že díky novému materiálu se zkvalitní došlap kopyta na povrch. Tím mají koně s artrózou lepší pohyb.

Přesto, že se nový materiál začne dostávat do jízdáren až v roce 2020, tak jeho výrobce chce jít ještě dál. Po barevné variantě totiž chystá i čistě bílou. Ta nebude vizuálně kazit vzhled jízdáren s bílým křemičitým pískem.

Díky systémové prevenci vzniku odpadu, kterou INDUSTRIAL UPCYCLING je, se tak dostává na trh další produkt. Účelem je pomáhat nejen na místě pro které byl určen, ale bude snižovat dopady textilní výroby na životní prostředí. Všechno v harmonii obou procesů.

V případě zájmu o bližší informace se prosím obraťte přímo na mne. Rád vás v této fázi a výrobcem spojím.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace