- Reklama -spot_img

Projdou zálohy na PET lahve či brzký konec skládkování?

Ministerstvo životního prostředí říká: „Zapomeňte!“

Aktuálně

Linda Kratochvílová
Linda Kratochvílováhttps://newsman.cz/
Nabízíme profesionální zpracování odborných článků se zpětnými odkazy v našem tematickém magazínu. Kvalitně zpracovaný článek je efektivním nástrojem k prezentaci vašeho nového nebo zaběhnutého projektu, produktu nebo služby.

Výbor pro životní prostředí Poslanecké sněmovny dokončil minulý týden své jednání o odpadové a obalové legislativě. Na něm se poslanci dohadovali jaké pozměňovací návrhy výbor podpoří a jaké ne. To vše za účasti zástupců ministerstva životního prostředí, které se snažilo opravit mnoho vlastních chyb v předložených návrzích zákonů prostřednictvím pozměňovacích návrhů poslanců ANO. Zároveň se ale ze všech sil snažilo zamezit přijetí pozměňovacích návrhů, které by zákony učinili méně bezzubými a skutečně Česko nasměrovali na cestu k oběhovému hospodářství. Sledování výboru, které bylo umožněno on-line, bylo chvílemi skutečně smutnou podívanou. Až člověka napadá, jak by asi vypadalo naše odpadové hospodářství, kdybychom nemuseli plnit cíle recyklace a další opatření, na kterých se dohodla celá EU.

 

Velká část PET lahví stále končí na skládkách. © Greenpeace

Především opoziční poslanci, hlavně pak piráti Elfmark a Balcarová, ale i další, Jurečka, ČIžinský načetli velké množství pozměňovacích návrhu, které sice zákony výrazně vylepšovali, ale vládní většina je pod taktovkou MŽP prakticky všechny smetla ze stolu. O co například šlo?

  • Poslanci výboru odmítli návrh poslanců Elfmarka (Piráti) a Adamové-Pekarové (TOP 09), aby se u nás recyklovalo již v roce 2025 nejméně 50 % hliníkových obalů, jak požaduje směrnice EU.

  • Výbor nepodpořil domácí a komunitní kompostování skrze jejich započítávání do cílů třídění, které navrhovali poslanci Čižinský a Jurečka (KDU-ČSL).

  • Poslanci výboru naopak bohužel většinově odmítli pozitivní návrh poslankyně Markéty Pekarové Adamové (TOP09), který navrhuje konec skládkování recyklovatelných a biologicky rozložitelných odpadů už od roku 2024 (oproti vládnímu návrhu, který jej odsouvá až na rok 2030).

  • Zároveň výbor odmítl vládní návrh na odstranění důležité pojistky bránící dovozu zahraničních odpadů ke spálení v našich spalovnách.

  • Poslanci odmítli návrh poslanců Čižinského a Jurečky (KDU-ČSL) na povinné zálohování veškerých PET lahví. Odmítli návrhy poslance Elfmarka (Piráti), poslankyní Adamové-Pekarové (TOP 09) a poslankyně Pěnčíkové (KSČM) na dobrovolné zálohování. Naštěstí podpořili alespoň návrh poslankyně Evy Fialové (ANO) usnadňující nápojovému průmyslu dobrovolně zavést zálohování PET lahví.

  • Poslanci výboru odmítli návrh poslanců Babky (ANO), Elfmarka (Piráti), Adamové-Pekarové (TOP09) a Chvojky (ČSSD), aby obchodníci varovali nakupující před používáním tenkostěnných plastových sáčků. Problematiku chtějí poslanci řešit v dalším připravovaném zákoně omezujícím jednorázové plasty.

Žádná zásadní vylepšení polovičatých ministerských novel nebyla bohužel prosazena. I kvůli nepřítomnosti některých členů výboru, což je při projednávání tak významné legislativy skandální. Přesto stále existuje naděje, že povinné zálohy či brzký konec skládkování bude vrácen do hry ve druhém čtení zákonů přímo na plénu poslanecké sněmovny.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieRECYKLACE
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace