Nedávná operace, která proběhla v globálním měřítku a byla zaměřena zejména proti znečišťování moří, koordinovaná v Evropě Interpolem a Frontexem, odhalila více jak 1500 zločinů spáchaných na životním prostředí. Velká část z nichž souvisela s nelegálním obchodem s odpady. Během rozsáhlé akce bylo zatčeno přes 20 lidí podezřelých z účasti na zločinecké síti nelegálního obchodování s plastovými odpady mezi Evropou a Asií.
Jen v roce 2020 bylo v zemích OECD nelegálně odesláno do třetích zemí přes různé zprostředkovatele nebo překupníky více než 1,6 miliardy tun plastového odpadu.
Světová spotřeba plastů dosáhla v roce 2018 na úroveň 360 milionů tun. Produkce plastového odpadů je důležitým faktorem, který ovlivňuje obchodní příležitosti v nakládání s odpady. Hlavním obchodním modelem je recyklace nebo energetické využití. Tímto se vytváří trh, jehož očekávaný komerční objem pro rok 2022 má přesahovat až 50 miliard dolarů. V Evropské unii se každoročně vyprodukuje přes 20 milionů tun plastového odpadu, ale pouze 30% se skutečně zhodnotí formou recyklace.
Export do členských zemí nebo mimo Evropskou unii je jednou z možností, stanovenou a povolenou evropskou normou, pokud existují spolehlivé důkazy o tom, že využití odpadního materiálů bude probíhat za podmínek rovnocenných s podmínkami uloženými Evropskou unií. Tedy Evropskou legislativou nakládání s odpady.
Konečný způsob zpracování plastových odpadů, jako je recyklace nebo energetické využití v evropských zemích, však s sebou nese vysoké náklady. To samozřejmě vytváří černý trh s odpadem za účelem optimalizace zisku.
