Proč zabiják?
Ne, ne, tenhle titulek není laciným tahákem k tomu, abyste si přečetli následující řádky. Je to bohužel titulek vcelku pravdivý. Tenhle prevít nepochází z fabrik ani skládek. Připlouvá potichu a nenápadně odpadními rourami z našich domovů. Z našich čistých a bezpečných toalet a čističky vody si s ním nedokáží vždy poradit. Tak se dostává do vodních toků, kde škodí ekosystému. Jde o léky, které při našem vyměšování končí v kanalizaci.
Ryby v nebezpečí?
Tyto látky, pocházející z námi pozřených medikamentů, se mohou postupně hromadit v mozcích nebo játrech ryb, tedy částech těla, které lidé z ulovených ryb naštěstí nejedí.
Mimochodem, ve Švédsku vědci zjistili, že tyto látky mohou ovlivnit chování ryb. Například Oxazepam, který se užívá pro léčbu úzkosti a nespavosti, prý zvyšuje agresivitu ryb, snižuje jejich plachost, zhoršuje jejich vzájemné chování ve skupině a také zvyšuje rychlost, s jakou hltají potravu. To může mít vliv na rovnováhu v ekosystému.
Ve Španělsku našli vědci v tělech ryb 88 druhů různých škodlivých látek. Není žádným tajemstvím, že rybí samci mají v těle jikry – což je následek účinku hormonálních přípravků, které se dostaly do vodních toků. Může docházet i ke genetickým mutacím.
O co se vlastně jedná? Jedná se o léky, které pozřeme. Léky proti bolesti, antibiotika, antidepresiva, hormonální antikoncepce a tak dál. To vše se poté, co nás „vyléčí“, dostává spolu s naší močí do odpadních rour, a protože čističky jsou proti těmto látkám neúčinné (či jen částečně účinné), vše vyteče do vodních zdrojů.
https://www.facebook.com/inodpady/posts/829521967796715?__cft__[0]=AZXcE6frYg4hMeSdHTFWjdbLwNz3tFU5zJ728KQhDajb55Z5tH48Lkjh7n0L9nSNYAS8cAq9Puk40-mC0dMgUjY78rLOxD8mS6in0P4sf7WNODA8LAU2KlZzuZPTRrO2Fki9LuW7kv8YqgmQAgZDBQwU1AcE6udFsMbrn2Eslbsjn1bBDH7UQnwa3B0bFPpaJUY&__tn__=%2CO%2CP-R
Obsažené látky z léčiv se totiž v našem těle neztratí. Dostanou se do krevního oběhu a následně jsou vyloučeny právě močí a stolicí. Při průchodu tělem však dochází k jejich částečnému odbourání (hlavně v játrech). Promění se jejich chemická struktura a vzniklé metabolity se liší od původní látky. Jinak řečeno, naše tělo svým způsobem opouštějí jiné látky než ty, které jsme pozřeli.
Mimochodem prostřednictvím vyměšování se do kanalizace a následně do vodních toků dostávají nejen medikamenty, ale i zbytky zkonzumovaných drog.
Nejčastější léčiva nacházející se v pitné vodě
(ve stopovém množství, samozřejmě)
-
Antibiotika
-
Léky proti bolesti – nejvíce ibuprofen
-
Hormonální přípravky – antikoncepce a látky ze skupiny steroidů a estrogenů
-
Antidepresiva a alprazolamy