- Reklama -spot_img

Příklady dobré praxe v třídění a recyklaci odpadů v obcích a městech

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Měly by být vzorem pro chystaný odpadový zákon

Hnutí DUHA vydalo novou publikaci s příklady dobré praxe v třídění a recyklaci komunálního odpadu. Uvedeným jedenácti městům a obcím v Čechách i na Moravě se osvědčil sběr tříděného odpadu přímo od domů, platba domácností za odpad motivující k třídění a oddělený sběr kuchyňských a zahradních odpadů. Míra recyklace komunálních odpadů v těchto sídlech často překračuje národní průměr (pouhých 35 %) [1], naopak minimálně plní černé popelnice, jejichž obsah končí na skládkách či ve spalovnách. Novou publikaci najdete zde:http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2016/03/uspesna_opatre…

Uvádíme několik ilustrujících příkladů obcí a jejich konkrétních úspěchů:

•    Třicetitisícové město Písek recyklovalo v roce 2014 více než 66 % komunálních odpadů a produkovalo o polovinu méně zbytkových odpadů na osobu, než činil národní průměr.

•    V obci Březí u Mikulova recyklují 53 % komunálních odpadů a do černých popelnic na směsný odpad dávají méně než třetinu národního průměru.

•    Jihomoravský Kyjov zlepšil všem domácnostem recyklační služby, když jim rozdal kontejnery na bioodpad. Díky tomu pokleslo množství směsných komunálních odpadů a domácnostem klesly poplatky za odpad na polovinu.

•    Moravskoslezský Fulnek motivuje domácnosti k vyššímu třídění výší poplatku odvíjející se od velikosti popelnice na směsný odpad. Míra recyklace činí 60 %, dvakrát více než národní průměr.

Ministr Richard Brabec (ANO) představil návrh nového zákona o odpadech. Namísto vládou slíbeného zvýšení recyklace návrh jen přesunuje odpady ze skládek do spaloven [2] a násobně zdražuje skládkování odpadů. V zákoně zcela chybí ekonomická motivace pro obce, aby zavedly lepší recyklační služby a odpady namísto skládkování především třídily a recyklovaly tak, jak to dělají obce v prezentované publikaci.

Hnutí DUHA však vítá, že ministerstvo životního prostředí v novém návrhu zákona usnadnilo obcím zavádění motivačních plateb za odpad, takže nyní ve více obcích může platit, že kdo třídí, platí méně než ten, kdo na třídění rezignuje.

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:
„Jedenáct obecních příkladů dobré praxe ukazuje, že města a obce mohou snadno finančně či jinak motivovat domácnosti k vyšší recyklaci a nižšímu skládkování odpadů. Návrh odpadového zákona ministra Richarda Brabce by měl ekonomicky motivovat města a obce, aby zlepšily recyklační služby a třídění odpadů bylo pro domácnosti stejně snadné, jako sypat odpadky do černé popelnice.“

Písek ukazuje, že i středně velké město může recyklovat dvě třetiny svých komunálních odpadů. Pokud by stejně jako Písek postupovala všechna naše města, snížilo by se skládkování na polovinu. Rezervy mají města a obce především v lepších recyklačních službách pro domácnosti.“

Autor: Jan Piňos

Zdroj: hnutiduha.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace