Proti vládní novele zákona o ochraně ovzduší je pravicová opozice. Poukazuje zejména na prolomení nedotknutelnosti obydlí.

„Nechci bejt sprostej, to na půdu Poslanecké sněmovny nepatří. Ale vymýšlíme nadbytečné věci. Přinese to akorát tlak na ty, kteří se chovají slušně,“ kritizoval návrh místopředseda výboru Petr Bendl (ODS). Podle něj není možné chtít po poslanci, aby souhlasil s tím, že by došlo k porušování domovní svobody.

Bendl také podotkl, že odpady spalují lidé, kteří jsou obecně problémoví. „Spadá to do jiné oblasti,“ komentoval.

Chceme lidi naučit, aby nespalovali odpad a ostatním lidem tak otravovali život. Chceme je vychovatBerenika Peštová, náměstkyně ministra životního prostředí

Náměstkyně Peštová z ministerstva životního prostředí argumentovala s tím, že cílem je lidi vychovat, aby netopili odpady. „Prioritou není, abychom chodili a sociálně slabým lidem rozdávali sankce. Chceme lidi naučit, aby nespalovali odpad a ostatním lidem tak otravovali život. Chceme je vychovat,“ prohlásila. Nyní zákon sice zakazuje spalovat například odpad, ale nelze to nijak zkontrolovat.

Úřad ministra Richarda Brabce (ANO) také ubezpečil, že fyzická kontrola kotle bude krajním řešením. Úředníci budou muset majitele nejprve písemně vyzvat, aby zjednal nápravu. „Není to tak, že by někomu vykopli dveře a vpadli dovnitř,“ uvedli zástupci z ministerstva.

Bude to pro udavače, varoval Horáček

Na výboru dále zaznívaly argumenty, že lidé by mohli zákona zneužívat a například mstít se sousedům tak, že je nahlásí na příslušný úřad. „Bude to pro udavače,“ zdůraznil místopředseda výboru Václav Horáček (TOP 09 a STAN).

Další z místopředsedů výboru František Adámek (ČSSD) řekl, že se některé věci příliš dramatizují. „Už to, že tady ta možnost bude, si to někteří lidé rozmyslí,“ míní poslanec.

Výbor nakonec nepřijal žádné usnesení a projednávání novely zákona přerušil do 27. dubna. Novelu už začátkem března v prvním čtení podpořila Sněmovna.