- Reklama -spot_img

Přichází zlatá éra spalování odpadu?

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Kraje se na to připravují, EU jim ale může zatopit
Vytříděný sběr či odpady z podniků a staveb budeme recyklovat, ale směsný komunální odpad je lepší spálit. Tímto směrem se ubírá uvažování krajských úředníků, kteří v těchto týdnech připravují koncepci nakládání s odpady pro následujících deset let.

Své konkrétní plány zatím představilo prvních pěti krajů. Moravskoslezský, Zlínský i Karlovarský kraj chtějí přesměrovat směsný komunální odpad ze skládek k energetickému využití v nových spalovnách. Jihomoravský a Liberecký kraj uvažují ze stejného důvodu o rozšíření kapacity stávajících zařízení v Brně a Liberci.

Zatím jsou v Česku pouze tři zařízení na energetické využití odpadů, vedle dvou jmenovaných měst také v Praze. Další je právě teď ve výstavbě v Chotíkově u Plzně, v pokročilé fázi přípravy je ještě menší spalovna v Chebu.

Podíl spaloven na odpadovém trhu dnes není vysoký. Hraje se zde o osud téměř tří milionů tun směsného komunálního odpadu, který každým rokem vyprodukují české domácnosti, podnikatelé či veřejný sektor. Předloni v kotlích spaloven skončilo jen 20 procent z tohoto množství, zatímco 77 procent směřovalo na skládky.

S tím však bude brzy konec. Vláda schválila v květnu věcný záměr nového zákona o odpadech, podle kterého bude od roku 2024 platit zákaz ukládat směsný komunální odpad a další jinak využitelné odpady na skládky. Přednost má dostat materiálové a energetické využití.

Jenže aktivní je v tomto směru také Evropská komise. Ta se chystá přijít se závazným cílem recyklovat v roce 2030 (respektive materiálově využít) 65 až 70 procent komunálních odpadů. Města, kraje i soukromí investoři se tak vystavují riziku, že postaví drahé spalovny, které po pár letech provozu nebudou mít co vložit do kotle.

Autor: David Tramba, zástupce šéfredaktora Ekonomu

Zdroj: ekonom.ihned.cz

 

 

var sklikData = { elm: „sklikReklama_55180“, zoneId: „55180“, w: 728, h: 90 };

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace