Kraje se na to připravují, EU jim ale může zatopit
Vytříděný sběr či odpady z podniků a staveb budeme recyklovat, ale směsný komunální odpad je lepší spálit. Tímto směrem se ubírá uvažování krajských úředníků, kteří v těchto týdnech připravují koncepci nakládání s odpady pro následujících deset let.
Své konkrétní plány zatím představilo prvních pěti krajů. Moravskoslezský, Zlínský i Karlovarský kraj chtějí přesměrovat směsný komunální odpad ze skládek k energetickému využití v nových spalovnách. Jihomoravský a Liberecký kraj uvažují ze stejného důvodu o rozšíření kapacity stávajících zařízení v Brně a Liberci.
Zatím jsou v Česku pouze tři zařízení na energetické využití odpadů, vedle dvou jmenovaných měst také v Praze. Další je právě teď ve výstavbě v Chotíkově u Plzně, v pokročilé fázi přípravy je ještě menší spalovna v Chebu.
Podíl spaloven na odpadovém trhu dnes není vysoký. Hraje se zde o osud téměř tří milionů tun směsného komunálního odpadu, který každým rokem vyprodukují české domácnosti, podnikatelé či veřejný sektor. Předloni v kotlích spaloven skončilo jen 20 procent z tohoto množství, zatímco 77 procent směřovalo na skládky.
S tím však bude brzy konec. Vláda schválila v květnu věcný záměr nového zákona o odpadech, podle kterého bude od roku 2024 platit zákaz ukládat směsný komunální odpad a další jinak využitelné odpady na skládky. Přednost má dostat materiálové a energetické využití.
Jenže aktivní je v tomto směru také Evropská komise. Ta se chystá přijít se závazným cílem recyklovat v roce 2030 (respektive materiálově využít) 65 až 70 procent komunálních odpadů. Města, kraje i soukromí investoři se tak vystavují riziku, že postaví drahé spalovny, které po pár letech provozu nebudou mít co vložit do kotle.
Autor: David Tramba, zástupce šéfredaktora Ekonomu
Zdroj: ekonom.ihned.cz
var sklikData = { elm: „sklikReklama_55180“, zoneId: „55180“, w: 728, h: 90 };