Opatření na pomoc podnikatelům a živnostníkům

Jaká opatření či programy pro podnikatele a živnostníky jsou připraveny na pomoc v boji s následky pandemie koronaviru? Na co lze podporu využít, koho se týká a za jakých podmínek?

Vše ve dvou tabulkách – Opatření pro firmy a Opatření pro OSVČ – aktualizovaných 26. 3. 2020. Stáhnout si je můžete níže.

ČMZRB i CzechInvest pracují na tom, aby firmy dostaly pomoc co nejdříve

Deset miliard korun půjde prostřednictvím Českomoravské rozvojové a záruční banky (ČMZRB) na pomoc podnikatelům a živnostníkům v kontextu s pandemií koronaviru. Z toho pět miliard na program COVID I a stejná částka na COVID II. Protože je zřejmé, že pomoc je třeba co nejdříve, s doplněním došlých více než 3 200 žádostí do programu COVID I podnikatelům a živnostníkům pomáhají pracovníci ČMZRB a agentury CzechInvest. Tak, aby banka a specialisté MPO mohli plné žádosti co nejdříve posoudit. To vše ve zrychleném režimu s cílem poskytnout úvěry do 14 dnů.

Žádosti do programu COVID I mohli podnikatelé posílat do 16. března, během čtyř dnů jich přišlo víc než 3 200 za více než 10 miliard korun, tedy ve výrazně vyšším objemu než byla celková alokace 5 miliard korun. Bylo tak jasné, že je třeba program posílit a zohlednit přitom podněty zpravidla od těch nejmenších podnikatelů k tomu, aby bylo možné půjčit si méně než 500 000 Kč. Proto se připravuje navazující program COVID II s alokací rovněž 5 miliard korun, v němž ale není žádná minimální částka úvěru. Ta maximální zůstává stejná, tedy 15 milionů korun.

Pokud žádosti, které přišly do programu COVID I, nejsou kompletní, lidé z agentury CzechInvest žadatele sami kontaktují a pomáhají jim s dopracováním a kompletací. Tak, aby podnikatelé a živnostníci měli potřebnou pomoc k dispozici co nejdřív.

O jaké úvěry se jedná?

Jde o úvěry pro malé a střední podniky včetně živnostníků, které lze využít v případě, že u nich došlo k opoždění plnění, pozastavení plnění nebo zrušení plnění z obchodních kontraktů z důvodu opatření k zamezení šíření koronavirové infekce. Úvěry slouží i na pořízení drobného hmotného nebo nehmotného majetku, na pořízení a financování zásob a další provozní výdaje. Jedná se o úvěry bez úroku a bez poplatků, v částce 0 – 15 milionů Kč, do výše 90 % způsobilých výdajů projektu, se splatností až 2 roky a odkladem splátek až 12 měsíců.

Podrobnosti

Zdroj: Odbor komunikace MPO

Facebook komentáře
Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat. Líbil se vám tento článek? Prosíme, podpořte nás při tvorbě dalších. Jsme vám vděčni za každý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat zde 

Napsat komentář