- Reklama -spot_img

Pomoc pro podnikatele a živnostníky v boji s následky koronaviru

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Opatření na pomoc podnikatelům a živnostníkům

Jaká opatření či programy pro podnikatele a živnostníky jsou připraveny na pomoc v boji s následky pandemie koronaviru? Na co lze podporu využít, koho se týká a za jakých podmínek?

Vše ve dvou tabulkách – Opatření pro firmy a Opatření pro OSVČ – aktualizovaných 26. 3. 2020. Stáhnout si je můžete níže.

ČMZRB i CzechInvest pracují na tom, aby firmy dostaly pomoc co nejdříve

Deset miliard korun půjde prostřednictvím Českomoravské rozvojové a záruční banky (ČMZRB) na pomoc podnikatelům a živnostníkům v kontextu s pandemií koronaviru. Z toho pět miliard na program COVID I a stejná částka na COVID II. Protože je zřejmé, že pomoc je třeba co nejdříve, s doplněním došlých více než 3 200 žádostí do programu COVID I podnikatelům a živnostníkům pomáhají pracovníci ČMZRB a agentury CzechInvest. Tak, aby banka a specialisté MPO mohli plné žádosti co nejdříve posoudit. To vše ve zrychleném režimu s cílem poskytnout úvěry do 14 dnů.

Žádosti do programu COVID I mohli podnikatelé posílat do 16. března, během čtyř dnů jich přišlo víc než 3 200 za více než 10 miliard korun, tedy ve výrazně vyšším objemu než byla celková alokace 5 miliard korun. Bylo tak jasné, že je třeba program posílit a zohlednit přitom podněty zpravidla od těch nejmenších podnikatelů k tomu, aby bylo možné půjčit si méně než 500 000 Kč. Proto se připravuje navazující program COVID II s alokací rovněž 5 miliard korun, v němž ale není žádná minimální částka úvěru. Ta maximální zůstává stejná, tedy 15 milionů korun.

Pokud žádosti, které přišly do programu COVID I, nejsou kompletní, lidé z agentury CzechInvest žadatele sami kontaktují a pomáhají jim s dopracováním a kompletací. Tak, aby podnikatelé a živnostníci měli potřebnou pomoc k dispozici co nejdřív.

O jaké úvěry se jedná?

Jde o úvěry pro malé a střední podniky včetně živnostníků, které lze využít v případě, že u nich došlo k opoždění plnění, pozastavení plnění nebo zrušení plnění z obchodních kontraktů z důvodu opatření k zamezení šíření koronavirové infekce. Úvěry slouží i na pořízení drobného hmotného nebo nehmotného majetku, na pořízení a financování zásob a další provozní výdaje. Jedná se o úvěry bez úroku a bez poplatků, v částce 0 – 15 milionů Kč, do výše 90 % způsobilých výdajů projektu, se splatností až 2 roky a odkladem splátek až 12 měsíců.

Podrobnosti

Zdroj: Odbor komunikace MPO

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace