Současná situace spojená s pandemií nemoci COVID-19 hraje do karet takzvaným šmejdům. Ti využívají důvěřivosti seniorů, aby jim vnutili často předražené, nevýhodné nebo nefunkční zboží a služby. Online seznamovací společnosti pro změnu lákají seniory, aby s jejich pomocí zahnali samotu. Přinášíme seznam pěti praktik, před kterými chceme varovat.
Všudypřítomný strach z onemocnění doléhá zejména na nejohroženější skupinu, kterou jsou senioři. Obchodníci jim proto nabízí „zázračné“ potravinové doplňky, u nichž deklarují léčebné účinky proti koronaviru. „Doplňky stravy jsou z hlediska právních předpisů potravinami, a proto jim nelze připisovat léčebné nebo preventivní účinky,“ upozorňuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. Prodejci klamáním porušují zákon, protože se dopouští zakázané nekalé obchodní praktiky.
Dále se rozmohl prodej zboží proti koronaviru jako speciálních amuletů nebo nejrůznějších přípravků. Ani zde nejsou žádné pozitivní účinky prokázány. Výjimkou není ani nabídka dezinfekčních gelů na ruce, místo kterých dorazila citronová voda. „Nemá-li zboží vlastnosti, které byly sjednány nebo které se dají od něj očekávat, je vadné. Spotřebitel má nárok na reklamaci. Není-li možné dodání nové věci bez vad, má právo na odstoupení od smlouvy a vrácení peněz,“ vysvětluje Eduarda Hekšová. Kromě toho při prodeji na dálku může spotřebitel využít své právo na odstoupení od smlouvy do 14 dnů bez uvedení důvodu.
