- Reklama -spot_img

Počet uživatelů carsharingu roste, únorové cesty budou levnější

Firmy a freelanceři využívají flotilu efektivněji než soukromí uživatelé

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Počet uživatelů carsharingu Autonapůl meziročně stoupl o 13 % a celá flotila prvního českého carsharingu najela v roce 2022 přes 1,2 milionu kilometrů. 27 % této vzdálenosti ujely firmy a freelanceři, kteří tvoří jen 17 % sdílníků – vozy tedy využívají efektivněji než soukromí uživatelé. Flotilu loni posílily nové full-hybridy Toyota Corolla kombi, Dacie Sandero na LPG nebo elektromobily Tesla 3 a Dacia Spring. Od začátku roku 2023 zařazuje Autonapůl do flotily kombíky Hyundai i30. Po celý únor 2023 pak všichni uživatelé jezdí se slevou 1 Kč za každý ujetý kilometr.

„Hlavní myšlenkou našeho carsharingu je, že chceme efektivně snižovat množství aut v ulicích, aby veřejný prostor sloužil více lidem než autům. Dbáme na to, aby byl každý vůz využitý co nejefektivněji. Tomu stále přizpůsobujeme velikost naší flotily, kdy jsme schopni necelou stovkou vozidel obsloužit sdílníky hned v osmi městech od Plzně po Ostravu. Pro srovnání, auta v soukromém vlastnictví jezdí průměrně něco přes hodinu denně, kdežto naše vozy slouží uživatelům průměrně kolem 7 hodin. To je hlavní společenský benefit našeho systému carsharingu,“ popisuje byznys model carsharingu Autonapůl jeho ředitel Michal Šimoník.

Společnost vnímá u lidí i firem jasnou poptávku po moderní udržitelné mobilitě, kterou vedle pohodlné veřejné dopravy skvěle doplňují právě sdílená auta. Podle Autonapůl je mezi uživateli například nezanedbatelné procento těch, kteří jezdí mezi velkými městy vlakem nebo autobusem a vezmou si sdílené auto jen na poslední úsek cesty. Tak může člověk registrovaný v Praze snadno využít auto například v Ostravě či Brně.

„My je k takovému využívání našich aut i aktivně motivujeme, protože kombinace více druhů dopravy znamená méně aut na silnicích, menší emise a nakonec často i větší pohodlí na cestě či menší náklady na cestování. Carsharing je efektivní doplněk hromadné dopravy, nikoli její konkurence. I proto ve spolupráci s Českými drahami nabízíme v benefitním programu ČD Body slevy na sdílená auta těm, kteří cestu s národním dopravcem kombinují s carsharingem,“ dodává Šimoník.

O carsharingu:

Carsharing tak nabízí vhodné a výhodné řešení pro ty, kdo potřebují auto spíše nepravidelně a vědí, že za rok ujedou do zhruba deseti tisíc kilometrů. Představuje nezávazný způsob, jak řešit vlastní mobilitu, zároveň šetří veřejný prostor od aut, která by většinu času jen zabírala parkovací místa. Sdílená auta totiž využívají uživatelé Autonapůl průměrně 30 % času každého dne, kdežto auta v soukromém vlastnictví jezdí průměrně jen 5 % času.

Autonapůl provozuje po celé republice flotilu necelých sto sdílených aut různých kategorií, od malých městských vozů, přes úsporná rodinná kombi po osobní dodávky či elektromobily včetně Tesly 3. Působí v Praze, Brně, Pardubicích, Hradci Králové, Liberci, Plzni, Ostravě a Olomouci. Podrobnosti o výhodách a podmínkách prvního českého carsharingu Autonapůl jsou na www.autonapul.cz – například cestující Českých drah mohou své ČD body využít jako slevu na služby tohoto carsharingu.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieLOGISTIKA
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace