- Reklama -spot_img

Platí povinnost testovat na Covid – 19 ve firmách nad 250 zaměstnanců

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Podniky s více než 250 zaměstnanci musí od středy 3. března testovat na Covid – 19, pro pracovníky je testování povinné. Od pátku 5. března se tato povinnost bude týkat i podniků s 50 až 249 zaměstnanci.

„Spustili jsme jednu z největších logistických akcí v době pandemie. Během několika dnů otestujeme více než dva miliony pracovníků, vše se bude opakovat na týdenní bázi,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Firmy se tak stávají součástí toho, jak řešit a zlepšit stávající pandemickou situaci. Do 12. března musejí být otestováni všichni ve velkých firmách, do 15. března pak i v těch menších nad 50 zaměstnanců. Tedy všichni kromě těch zaměstnanců, kteří pracují z domova či nemoc v posledních třech měsících prodělali.“

Antigenní testy pro testování bez zdravotníků, tzv. samotestování, si lze pořídit od firem, jejichž seznam se průběžně aktualizuje na webu Ministerstva zdravotnictví a každý den se rozšiřuje, či jejich partnerů. U samotestů antigenní testy používá laická osoba, tedy může to být i firmou pověřený pracovník, který není zdravotník. Stát na toto vyšetření přispěje přes úlevy ze zdravotního pojištění 60 korun na test, proplatí 4 testy měsíčně na každého zaměstnance či osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ). Na konci měsíce firmy a OSVČ testování vyúčtují zdravotní pojišťovně.

„Ministerstva průmyslu a obchodu a zdravotnictví připravila manuál „Deset kroků pro samotestování“. Dostupný je například na https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/informace-o-koronavirus/pruvodce-testovanim-ve-firmach–259808/,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro průmysl a stavebnictví Eduard Muřický a dodává: „Průvodce obsahuje informace o tom, jak postupovat při samotestování, na webu nechybí ani směřování na informace o testování se zdravotníky prostřednictvím sítě POC antigenních center, v nichž je vyšetření plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Ke stažení je také formulář pro evidování informací o samotestování ve firmách.“

Povinnost zaměstnance postoupit test vychází z mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví dostupného na webu resortu. Sankce v případě, že se by zaměstnanec odmítl postoupit test, jsou nyní v řešení.  Platí, že pracovníci firem, které mají více poboček, se sčítají. Testovaní musejí být všichni zaměstnanci, kteří docházejí do podniku, povinnost se vztahuje i na zaměstnance na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnost. Závazné není pro lidi pracující z domova.

Povinnost testování zaměstnanců na koronavirus se v tuto chvíli netýká úřadů, vztahuje se pouze na firmy. Opatření na úřadech jsou nastavena už od 1. vlny, mj. se využívá home office, testování přes zdravotníka a další se připravují.


Pro informace k samotestování lze kontaktovat celostátní informační linku pro firmy a OSVČ na telefonním čísle 1212.


Průběžně aktualizované nejčastější otázky a odpovědi najdete na https://www.businessinfo.cz/clanky/odpovedi-na-nejcastejsi-dotazy-podnikatelu-ohledne-aktualnich-opatreni-proti-sireni-koronaviru/#kd-samotestovani.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieKoronavirus
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace