V době, kdy je omezený náš pohyb a možnosti našeho shromažďování, jsou bohužel omezeny i možnosti, jak se zapojit do kampaní a aktivit Greenpeace. Mnoho zaměstnanců, dobrovolníků a příznivců Greenpeace se proto nyní věnuje šití roušek či sousedské pomoci, možnosti zapojení do těchto aktivit jsme už popsali v několika jiných textech, například jsou součástí 10 tipů, jak čelit koronaviru. Dnes chceme mluvit spíše o tom, jaké jsou možnosti digitálního aktivismu, do kterého se můžeš zapojit i ty na svém počítači.

První zajímavou možností je podpořit on-line stávku za klima, kterou již tento pátek pořádá studentské klimatické hnutí Fridays for Future. Vzhledem k tomu, že se nemohou studenti a lidé, kteří je chtějí podpořit, sejít a demonstrovat fyzicky, přesunuli organizátoři aktivitu do digitálního světa. Pokud se chceš přidat, je to jednoduché. Udělej si transparent, nebo napiš na čtvrtku či kus papíru vzkaz politikům, přidej hashtag #onlinezaklima, #spoluproklima či #climatestrikeonline a udělej si selfie. Fotku nahraj na sociální sítě a přidej umístění Úřad vlády ČR – @uradvlady na Facebooku či @strakovka na Twitteru.
Připoj se ke stávce za klima. (c) Fridays For Future

Spolu pro klima můžeme pracovat i na internetu

Jedním z hlavních témat stávky za klima bude Zelená dohoda pro EU. Někteří čeští politici včetně premiéra Andreje Babiše a Karla Havlíčka se ji i během probíhající koronavirové epidemie nestyděli kritizovat. Připravili jsme proto článek, který ukazuje, že nová opatření na ochranu klimatu a investice do udržitelné budoucnosti mají smysl a že naopak mohou pomoci nastartovat těžce zkoušenou ekonomiku, až se podaří virus porazit. Přečti si ho.

Do přípravy Zelené dohody pro EU i dalších evropských zákonů se můžeš zapojit i ty.  Evropská komise dává prostřednictvím veřejných občanům prostor vyjádřit se k připravované unijní legislativě.

I v těchto dnech navíc můžeš podepsat petici Spolu pro klima, která požaduje účinná opatření na ochranu klimatu, a sdílet ji na svých sociálních sítích.

Sociální sítě – nejlepší přítel on-line aktivisty

Pokud nejsi na sociálních sítích, prosím zvaž, jestli si tam nepořídit profil. Především na Twitteru je v Česku relativně málo uživatelů, přitom jsou tam ale aktivní politici, ředitelé velkých firem, novináři, odborníci a další lidé, kteří mají vliv na veřejnou debatu. To dělá z této sociální sítě takovou trochu exkluzivní platformu a když si na ní zařídíš účet a budeš sledovat relevantní politiky, komentovat jejich statusy a označovat je ve svých statusech, tvůj hlas bude mít pro ně velkou váhu. Sleduj pro začátek především ministra životního prostředí Richarda Brabceministra průmyslu a obchodupremiéra či profil energetické firmy ČEZ. A samozřejmě také náš profil Greenpeace ČR, odkud můžeš retweetovat náš obsah.

Na Facebooku nám určitě lajkni náš profil, ale bohužel kvůli algoritmům této sociální sítě nebudeš mít ani potom jistotu, že se ti budou naše příspěvky zobrazovat. To se dá zařídit, když na stránce našeho profilu klikni na . Pak budeš mít jistotu, že ti nic podstatného neuteče. Budeme rádi, když pak budeš naše příspěvky sdílet, aby se dostaly k co největšímu počtu lidí. A samozřejmě nám piš do komentářů, tvé názory nás zajímají a potřebujeme slyšet zpětnou vazbu. Neboj se vyjádřit svůj názor, od nikoho to za něj neschytáš. Vzhledem k tomu, že jsme se v minulosti pravidelně stávali terčem falešných profilů PR firem najatých uhelným průmyslem, diskuze teď více monitorujeme a skrýváme agresivní příspěvky, které porušují náš kodex diskutujících. Zjevné internetové troly a podezřelé profily skrýváme. Snažíme se tak vytvořit přátelské a bezpečné prostředí, ve kterém mohou lidé svobodně vyjádřit své názory bez obav z toho, že by na ně někdo verbálně útočil. Po falešných profilech a koordinovaných útocích na náš Facebook nám ale dodnes zbylo jen jedno dědictví – nízké hodnocení u stránky. Pokud tě můžeme o něco poprosit, ohodnoť náš profil.

Sleduj naše promítání a připoj se k přednáškám

Na náš Facebooku připravujeme teď kvůli koronaviru úplně nový obsah, který by tě mohl zajímat. V příštích týdnech budeš moci sledovat živé promítání filmů s ekologickou tematikou, vyplňovat zábavné kvízy o ochraně životního prostředí a připojovat se do on-line přednášek věnujících se různým problémům dnešní doby.

Jako první odvysíláme již v pátek dokumentární snímek Zemřít pro design, po něm bude následovat diskuze. V pondělí pak bude následovat přednáška o ochraně světových oceánů. Další události budeme přidávat na náš Facebook, i proto se vyplatí ho bedlivě sledovat.

Abychom ti ukrátili dlouhé dny strávené doma, otevřeli jsme některé úkoly z akčního centra naší dlouhodobé kampaně Máš na míň, která se věnuje nadspotřebě a zbytečnému plýtvání. Různé úkoly ti poskytnou zajímavé nápady, jak snížit vlastní dopad na přírodu, a to zábavnou formou. Můžeš si tu vyzkoušet kvíz o jídle, zahrát zábavnou hru Energy Crash, nebo si zkusit něco upcyklovat a z odpadu vytvořit něco užitečného. Ukaž, že “máš na míň” a pusť se do toho.

Připoj se k našim dobrovolníkům a dobrovolnicím

Pokud tě digitální aktivity budou bavit, rádi tě mezi sebou uvítáme i naživo, až současný problém se šířením viru Covid 19 pomine. Budeme velmi rádi, když se připojíš k našim dobrovolníkům a dobrovolnicím, protože díky nim Greenpeace vzniklo a ani dnes by nemohlo existovat. Jen díky lidem, kteří chtějí dát najevo svůj nesouhlas s devastací přírody a aktivně se proti ní postavit, můžeme dosahovat úspěchů. Jako naše dobrovolnice nebo dobrovolník je úplně na tobě jak se zapojíš. Škála aktivit je široká a záleží jen na tobě, kolik času chceš dobrovolničení věnovat. Každý je u nás vítán. Mrkni, co všechno naši dobrovolníci a dobrovolnice dělají, a přidej se k nám.

Autor: Lukáš Hrábek, GREENPEACE