- Reklama -spot_img

Olympijské hry v Tokiu 2020 šly cestou recyklace a udržitelnosti

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Japonsko se na probíhajících olympijských hrách zaměřilo na udržitelnost a recyklaci. Sportovci stojí na stupních vítězů z recyklovaných plastů, nebo odpočívají na kartonových postelích a dostávají medaile vyrobené z recyklované elektroniky. Elektromobily převážejí sportovce mezi disciplínami, kde v některých místech jsou dočasné stavby z recyklovaného dřeva. Tokijský organizační výbor má ambice jít za hranici uhlíkové neutrality.

To, co jsme viděli je, že si nyní každý mnohem více uvědomuje, že každý má svou roli v oblasti klimatu,“ řekla šéfka rozvoje udržitelnosti MOV Marie Sallois.

Zlaté, stříbrné a bronzové medaile byly vyrobeny z recyklovaného kovu starých mobilních telefonů a dalších malých spotřebičů darovaných širokou veřejností. Pódia vítězů jsou vyrobena na 3D tiskárnách, kdy vstupní surovinou byl použit upravený plastový odpad. Přibližně 500 vozidel na vodíkové palivové články se využívá k přepravě sportovců a jejich týmů.

Lůžka v tokijské olympijské vesnici jsou vyrobena z lepenky, která je podle organizátorů pevnější než dřevo a lze ji později recyklovat.

Pro obyvatele Japonska projekt kampaně recyklace nabídl jedinečnou příležitost být součástí her. Veřejnost byla vyzvána k darování zastaralých elektronických zařízení pro tento účel. Projekt těžil ze skutečnosti, že drahé kovy, jako je zlato a stříbro, které se používá v elektronických zařízeních je každoročně celosvětově vyřazováno. Lidé se jich jednoduše zbavují a v mnoha případech končí na skládkách, místo toho, aby se zajistil jejich sběr a recyklace.

V Japonsku došlo k dvouletému národnímu úsilí shromáždit dostatek recyklovaného materiálu. Bylo vyrobeno asi 5 000 bronzových, stříbrných a zlatých medailí pro olympijské hry v Tokiu 2020. Zúčastnilo se až 90% japonských měst a vesnic. Statisíce japonských občanů darovalo svá stará elektronická zařízení. Recyklační kampaň vyprodukovala přibližně 32 kilogramů zlata, 3 tuny stříbra a 2 tuny bronzu.

Světový fond na ochranu přírody (WWF) vyzval ke zlepšení způsobu, jakým organizátoři pořizovali dřevo, papír, plasty, mořské produkty nebo palmový olej pro používání na hrách s tím, že přístup v Tokiu by mohl ovlivnit ochranu lesů a moří v Japonsku, ale i mimo něj.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieRECYKLACE
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace