- Reklama -spot_img

Mechanická recyklace plastových odpadů stále dominuje globálnímu trhu

Aktuálně

Milan Karmazín
Milan Karmazín
Recyklace je proces úpravy odpadu, nikoliv náboženství nebo brand populismu. Recyklace je hlavně business a konkurenceschopný podnik, jako drtivá většina komerčních recyklačních center po celém světě.

V posledních letech se objevilo mnoho pokročilých recyklačních projektů v reakci na globální růst plastového odpadu. Tyto odpady nejen, že zatěžují skládky nebo ničí oceány, ale přispívají ke globálnímu oteplování, protože jsou vyráběny z fosilních paliv. V době, kdy je poptávka po dopravním palivu pod tlakem světových vládních environmentálních nařízení v souvislosti s omezováním fosilních paliv a roste ekologický tlak i vzestup elektromobilů se ropný průmysl více zaměřuje na oblast plastů. Podle Mezinárodní energetické agentury se sídlem v Paříži bude výroba primárních plastů do roku 2040 zdvojnásobena.

Řada států již zavedla zákazy nebo recyklační daně na jednorázové plastové obaly. Vytváří se také tlak na výrobce plastových obalů, jako hlavního znečišťovatele ve spotřebitelském sektoru. Tím samozřejmě rostou náklady na svoz a třídění odpadu a jeho dalšího zpracování v celém cyklu. Podle různých studií je více jak 70% plastového odpadu vyhozeno na skládku nebo spáleno, protože neexistuje žádný ekonomicky dostupný způsob, jak některé plasty recyklovat.

V současné době je také na vzestupu pokročilá recyklace, známá jako chemická recyklace. Jedná se o procesy, které využívají energii nebo chemikálie k přeměně plastového odpadu na různé druhy paliva nebo se mění na regenerovanou pryskyřici k výrobě nového plastu. Chemické recyklaci se dostalo velké pozornosti od hlavních výrobců plastů ve spojitosti s filantropickými organizacemi. Je to takové potenciální řešení a narůstající obavy ohledně znečištění oceánů. Vyspělé recyklační společnosti však dlouhodobě zápasí se stále stejnými překážkami po celá desetiletí. Rostoucí náklady na sběr, třídění a čištění plastových odpadků a samozřejmě vytváření konečných produktů, které mohou cenově a kvalitativně konkurovat fosilním palivům nebo primárním plastům. Chemická recyklace je stále v plenkách a stejně jako u každé nové technologie lze očekávat překážky. Vše zatím ukazuje, že je to pouze alternativa k mechanické recyklaci, nikoliv všelék na problémy s plastovým odpadem.

Některé analýzy, které se zaměřují pouze na konečný recyklační proces a jeho přínos ke globálnímu oteplování zjistily, že například pyrolýza má lepší výsledky než skládkování, ale je horší než spalování plastů v cementářské peci.

Pokročilé recyklační projekty se celosvětově rozšířily, zejména od roku 2018. Tehdy Čína, kdysi hlavní kupující plastového odpadu na světě, tento dovoz zakázala. Také ostatní země už zavírají dveře před zahraničním plastovým odpadem a vyvíjejí tlak na vyspělý svět, aby se vypořádal s vlastními odpadky sám.

Alternativní recyklace je v posledních letech významně podporována investory, kteří hledají další žhavé zelené technologické odvětví. Většina pokročilých recyklačních firem zapojených do projektů chemické recyklace používá formu pyrolýzy, což je proces rozkládání hmoty za použití vysokých teplot v prostředí s malým nebo žádným obsahem kyslíku.

Podle odborníků v sekci recyklátorů se očekává, že globální trh s recyklací plastů v prognózovaném období 2020–2030 se výrazně zrychlí. Subsegment mechanické recyklace má ambice získat nejvyšší podíl na trhu. Předpokládá se, že na trhu bude dominovat dílčí segment recyklace technologicky čistého odpadního materiálu. Trh je stále rozdělen do několika segmentů na základě procesů recyklace, toku odpadních materiálu a polohy regionu.

Bez ohledu na to, zda omezíme výrobu plastů na té primární úrovni, plasty tu s námi budou stále, takže se s nimi musíme nějak vypořádat. Neměli bychom opustit recyklovatelnost materiálu, protože stále existují alternativy, které se budou postupem času zdokonalovat.

Pozitivní také je, že mnoho odborníků z tohoto odvětví pracuje na několika výzkumných aktivitách, aby přišlo s ekologičtějšími a biologicky rozložitelnými alternativami každodenních předmětů. Také se v poslední době používá recyklovaný plast při výrobě tkanin pro textilní průmysl. To je jedna z hlavních možností, které trhu poskytnou příležitost k dalšímu růstu v odhadovaném časovém rámci.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieRECYKLACE
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace