- Reklama -spot_img

Odpadková revoluce nevoní všem

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Hradec Králové

Část obyvatel Hradce má k novému systému třídění výhrady. Město na něm však trvá.

Zhruba měsíc a půl už v krajské metropoli funguje nový systém nakládání s odpady, který má místní motivovat více třídit. Do revolučního projektu královéhradecké radnice „Třídíme v Hradci“ se zatím zapojilo na 4200 domácností, které do svého „odpadkového arsenálu“ dobrovolně přijaly nové nádoby na plast a papír.

Ne všichni jsou ale z novinky nadšeni. Řadě lidí vadí především prodloužení intervalu svozu směsného odpadu, tedy černých popelnic, které pocítili v dotčených lokalitách plošně všichni. „Město všude argumentuje tím, že když se správně třídí, svoz jednou za 14 dní kapacitně stačit bude. To nevyvracím, představte si ale takové parné léto. Ano, plasty a papír nesmrdí, ale takové dva týdny zahnívající zbytky jídla, které se podle regulí nesmí kompostovat a patří tedy do směsného odpadu, to bude paráda,“ říká ironicky Václav Křivský z Hradce. Do nového projektu třídění se podle jeho slov přihlásit v žádném případě neplánuje.

„Nepotřebuji další popelnice, které by mi zabíraly místo. Stejně jako dřív si všechen plast a papír donesu do kontejnerů, které stojí v ulici. Ty nám  naštěstí zůstaly,“ říká.

Samotná radnice, která s nápadem přišla, přiznává, že připomínky chodí, na současném systému třídění však trvá.

„Město se určitě neplánuje vrátit o krok zpět k původnímu režimu. V tomto máme jako oporu obrovský zájem občanů. Navíc zhruba 80 procent okolních obcí má interval svozu rovněž čtrnáctidenní,“ říká královéhradecká mluvčí Magdaléna Vlčková a poukazuje tak na víc jak čtyři tisíce domácností, které už se do projektu dobrovolně zapojily.

Pět tisíc domácností

Do konce roku by jich podle odhadů radnice mělo novým způsobem třídit až pět tisíc. To by byla zhruba polovina všech domácností, které se do něj zapojit mohou.

Projekt „Třídíme v Hradci“ se totiž týká jen lokalit s převažující zástavbou rodinných domů. Sídlišť a bytových domů v Hradci se žádné změny v nakládání s odpady nedotkly. „Stále jsme ve fázi osvěty a věříme, že žádné zásadní problémy s sebou systém nepřinese,“ dodává Magdaléna Vlčková.

Město se k změně systému třídění odhodlalo mimo jiné i kvůli řadě legislativních změn, které se do budoucna obcím nevyhnou.

Zvýšení poplatků

Nový systém má například připravit na situaci, kdy nepůjde skládkovat tak, jako doteď. „V příštích letech dramaticky naroste poplatek za ukládání na skládky a v roce 2024 bude dokonce zcela zakázáno na skládky ukládat využitelné odpady. Cílem je tedy snažit se vytřídit z domácího odpadu co nejvíce dále využitelných složek a získat tím co nejmenší množství směsného a nevyužitelného odpadu, za jehož likvidaci by obyvatelé kvůli nové legislativě mohli už v následujících letech platit až 800 korun ročně za jednoho obyvatele,“ podotýká Magdaléna Vlčková.

Nový systém třídění od roku 2010 nejprve testovali lidé ve Svinarech, Malšově Lhotě a historickém centru. Posléze v prosinci 2013 o jeho rozšíření i na další místa ve městě jednomyslně rozhodli zastupitelé.

Autor: Michaela Zumrová
Zdroj: hradecky.denik.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace