- Reklama -

Odpad je materiál a v ideálním případě vůbec nevzniká…

Aktuálně

Kontroly zaměřené na prodej výrobků, které znečišťují životní prostředí

Česká obchodní inspekce uskutečnila kontrolní akci zaměřenou na dodržování povinností vyplývajících ze zákona o ochraně ovzduší při nabídce a prodeji výrobků obsahujících těkavé organické...

Českým firmám se otevírá atraktivní trh v regionu jihovýchodní Asie

Čeští podnikatelé mají po nedávné liberalizaci obchodu s Japonskem či Singapurem snazší přístup na další asijský trh. Dohoda o volném obchodu mezi EU a Vietnamem...

Banky přijímají etická pravidla, chtějí omezit podporu fosilnímu průmyslu

V květnu zveřejnila belgická centrála banky KBC nová, přísnější pravidla týkající se půjčování peněz firmám a jejich pojišťování v případě, kdy výrazně přispívají ke...

Odpady z plastových obalů a nová evropská recyklační daň

V návaznosti na předchozí informace, které k tomuto tématu přinesla Česká asociace odpadového hospodářství, přinášíme další podrobnější informace, které se k nové celoevropské dani...
inODPADY
inODPADYhttps://redakce.inodpady.cz/
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

V rámci Evropského týdne pro snižování množství odpadů uspořádalo Ministerstvo životního prostředí informační seminář s názvem „Předcházení vzniku odpadů v obcích a možnosti financování z Operačního programu Životní prostředí 2014 – 2020“.

Cílem semináře, na kterém vystoupili i odborníci ze Státního fondu životního prostředí ČR, bylo seznámit zástupce obcí s dotačními možnostmi, které nabízí OPŽP 2014-2020 v oblasti odpadového hospodářství. Představeny byly rovněž úspěšné projekty a vhodné nástroje pro předcházení vzniku odpadů, které by obce mohly realizovat i pro své občany.

Účastníkům semináře byl například představen systém “Door to Door“ (sběr odpadů v pytlích od dveří – kdy občané pytel odevzdají před vlastním domem) a princip „Pay As You Throw“ (zaplať, kolik vyhodíš – např. podle velikosti popelnice), které hrají důležitou roli v novele zákona o odpadech, kterou Ministerstvo životního prostředí aktuálně představilo na Legislativní radě vlády. Soňa Jonášová z Institutu Cirkulární Ekonomiky představila výhody systémů a příklady dobré praxe v obcích Jiřetín pod Bukovou a Trojanovice (v Beskydech).

Jiří Sedlák z institutu „Bez obalu“ představil pilotní obchod (na Bělehradské ulici v Praze), kde jsou prodávány potraviny do vlastních přinesených obalů.

V oblasti předcházení vzniku odpadů je velmi aktivní například Magistrát města Brna. Jeho zástupkyně Veronika Singrová představila aktuální akce, které vznikaly ve spolupráci se studenty tamních vysokých škol. Konkrétně se jedná o čtyři sběrná střediska RE-USE „Druhý život“, kam lidé darují nepotřebou věc do sbírky a zájemci si tuto věc za symbolickou cenu zakoupí. Všechny získané finanční prostředky jsou využity na financování projektu „Květiny v Brně“, který tyto prostředky použije na výsadbu okrasných květin ve městě. Dále je to tzv. „Nábytková banka“, kam občané odevzdají nepotřebný nábytek a klienti sociálního odboru magistrátu, kteří potřebují dovybavit domácnost, se mohou o tento nábytek přihlásit.

Na semináři zazněly i informace o novém kolektivním systému zaměřeném na zpětný odběr pneumatik ELTMA. Pokud je pneuservis nebo autoservis označen logem Kolektivního systému ELTMA, je zde garantováno, že bude s ojetými pneumatikami naloženo ekologicky.

Předcházení vzniku odpadů pomáhá i portál Nevyhazujto.cz – Věci s příběhem, kde je možné uveřejnit fotku nepotřebné věci. Nejčastěji během jednoho dne se pro ni najde zájemce, který si danou věc po domluvě odveze a dále využívá.

Ke snižování odpadů pomáhá důsledná komunikace s občany, shodli se letošní výherci tzv. Odpadového Oskara. Ten je udělován každoročně obcím s nejnižší produkcí komunálního odpadu (Odpadový Oskar). V jednotlivých kategoriích byly letos oceněny a cenu si na semináři převzaly obce Modrava, obec Staré hradiště, obec Mokré a jejich Informační zpravodaj.

Odpolední blok byl zaměřen na tzv. oběhové hospodářství. Milan Chromík (ČAOBH) a Katarína Dobrociaková (VIZE 2024) informovali o příkladech dobré praxe omezování vzniku odpadů ve světě i u nás. O potřebnosti přechodu z lineárního hospodářství na oběhové.

Ministerstvo životního prostředí seznámilo zástupce obcí s pokroky v přípravě nové odpadové legislativy a s přínosy „Programu předcházení vzniku odpadů v ČR” jako hlavního strategického dokumentu prevence vzniku odpadů.

Na závěr představili zástupci Státního fondu životního prostředí ČR možnosti podpory z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) a Národního programu Životní prostředí v oblasti odpadového hospodářství. V rámci OPŽP aktuálně běží až do konce listopadu dvě výzvy zaměřené na projekty předcházení vzniku odpadů, například prostřednictvím domácích kompostérů pro občany, ale také na sběr, třídění a další zpracování odpadů. Vedle dotace je možné na některé typy projektů čerpat i zvýhodněnou půjčku od Státního fondu životního prostředí ČR.

Akce se uskutečnila v rámci Evropského týdne pro snižování množství odpadů (The European Week for Waste Reduction) a koordinátorem pro ČR se pro letošní rok stalo Ministerstvo životního prostředí.

Tisková zpráva OPŽP

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.

Technologie

Leave a Reply

Recyklace

Odpady z plastových obalů a nová evropská recyklační daň

V návaznosti na předchozí informace, které k tomuto tématu přinesla Česká asociace odpadového hospodářství, přinášíme další podrobnější informace, které se k nové celoevropské dani...

Elektrické grily je potřeba udržovat i správně recyklovat

Osm z deseti Čechů alespoň jednou za dva týdny rozpálí gril a s rodinou či přáteli si dopřeje třeba steaky, burgery nebo grilovanou zeleninu. O oblibě...

Jak se postarat o baterii i celé elektrokolo, aby vám dobře sloužilo

Češi milují cyklistiku a zejména v letních měsících jich brázdí tuzemské silnice a cyklostezky zvýšené množství. Roste i obliba elektrokol – elektrický pohon měla zhruba čtvrtina...

Nevíte, kam s vysloužilým elektrem? Poradí vám chytrá recyklace!

Asociace Informačních Technologií a Telekomunikací (AITAT) sdružující nejvýznamnější ICT dovozce a distributory ve spolupráci s kolektivním systém REMA, který v tuzemsku zajišťuje zpětný odběr...

Nová metoda recyklace matrací poslouží jako surovina k výrobě nových

Společnost BASF vyvinula proces chemické recyklace použitých matrací. Staré matrace díky němu poslouží jako materiál pro výrobu nových. Metoda se nyní testuje v závodě...