V rámci Evropského týdne pro snižování množství odpadů uspořádalo Ministerstvo životního prostředí informační seminář s názvem „Předcházení vzniku odpadů v obcích a možnosti financování z Operačního programu Životní prostředí 2014 – 2020“.
Cílem semináře, na kterém vystoupili i odborníci ze Státního fondu životního prostředí ČR, bylo seznámit zástupce obcí s dotačními možnostmi, které nabízí OPŽP 2014-2020 v oblasti odpadového hospodářství. Představeny byly rovněž úspěšné projekty a vhodné nástroje pro předcházení vzniku odpadů, které by obce mohly realizovat i pro své občany.
Účastníkům semináře byl například představen systém “Door to Door“ (sběr odpadů v pytlích od dveří – kdy občané pytel odevzdají před vlastním domem) a princip „Pay As You Throw“ (zaplať, kolik vyhodíš – např. podle velikosti popelnice), které hrají důležitou roli v novele zákona o odpadech, kterou Ministerstvo životního prostředí aktuálně představilo na Legislativní radě vlády. Soňa Jonášová z Institutu Cirkulární Ekonomiky představila výhody systémů a příklady dobré praxe v obcích Jiřetín pod Bukovou a Trojanovice (v Beskydech).
Jiří Sedlák z institutu „Bez obalu“ představil pilotní obchod (na Bělehradské ulici v Praze), kde jsou prodávány potraviny do vlastních přinesených obalů.
V oblasti předcházení vzniku odpadů je velmi aktivní například Magistrát města Brna. Jeho zástupkyně Veronika Singrová představila aktuální akce, které vznikaly ve spolupráci se studenty tamních vysokých škol. Konkrétně se jedná o čtyři sběrná střediska RE-USE „Druhý život“, kam lidé darují nepotřebou věc do sbírky a zájemci si tuto věc za symbolickou cenu zakoupí. Všechny získané finanční prostředky jsou využity na financování projektu „Květiny v Brně“, který tyto prostředky použije na výsadbu okrasných květin ve městě. Dále je to tzv. „Nábytková banka“, kam občané odevzdají nepotřebný nábytek a klienti sociálního odboru magistrátu, kteří potřebují dovybavit domácnost, se mohou o tento nábytek přihlásit.
Na semináři zazněly i informace o novém kolektivním systému zaměřeném na zpětný odběr pneumatik ELTMA. Pokud je pneuservis nebo autoservis označen logem Kolektivního systému ELTMA, je zde garantováno, že bude s ojetými pneumatikami naloženo ekologicky.
Předcházení vzniku odpadů pomáhá i portál Nevyhazujto.cz – Věci s příběhem, kde je možné uveřejnit fotku nepotřebné věci. Nejčastěji během jednoho dne se pro ni najde zájemce, který si danou věc po domluvě odveze a dále využívá.
Ke snižování odpadů pomáhá důsledná komunikace s občany, shodli se letošní výherci tzv. Odpadového Oskara. Ten je udělován každoročně obcím s nejnižší produkcí komunálního odpadu (Odpadový Oskar). V jednotlivých kategoriích byly letos oceněny a cenu si na semináři převzaly obce Modrava, obec Staré hradiště, obec Mokré a jejich Informační zpravodaj.
Odpolední blok byl zaměřen na tzv. oběhové hospodářství. Milan Chromík (ČAOBH) a Katarína Dobrociaková (VIZE 2024) informovali o příkladech dobré praxe omezování vzniku odpadů ve světě i u nás. O potřebnosti přechodu z lineárního hospodářství na oběhové.
Ministerstvo životního prostředí seznámilo zástupce obcí s pokroky v přípravě nové odpadové legislativy a s přínosy „Programu předcházení vzniku odpadů v ČR“ jako hlavního strategického dokumentu prevence vzniku odpadů.
Na závěr představili zástupci Státního fondu životního prostředí ČR možnosti podpory z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) a Národního programu Životní prostředí v oblasti odpadového hospodářství. V rámci OPŽP aktuálně běží až do konce listopadu dvě výzvy zaměřené na projekty předcházení vzniku odpadů, například prostřednictvím domácích kompostérů pro občany, ale také na sběr, třídění a další zpracování odpadů. Vedle dotace je možné na některé typy projektů čerpat i zvýhodněnou půjčku od Státního fondu životního prostředí ČR.
Akce se uskutečnila v rámci Evropského týdne pro snižování množství odpadů (The European Week for Waste Reduction) a koordinátorem pro ČR se pro letošní rok stalo Ministerstvo životního prostředí.
Tisková zpráva OPŽP