- Reklama -spot_img

Nový způsob recyklace od Colgate pro zdravější úsměv a zdravější planetu

Aktuálně

Monika Hořínková
Monika Hořínková
Absolvovala žurnalistiku na Masarykově univerzitě a veřejnou politiku na Univerzitě Karlově. Už při studiích pracovala v médiích, například v MF DNES nebo FTV Prima. S PR se poprvé seznámila na Masarykově univerzitě, později se mu začala naplno věnovat s kreativou pro Plzeňský Prazdroj, Karlovarské minerální vody či Moser. V agentuře Lesensky.cz se externě stará o vybrané klienty. Když nevysedává po kavárnách u čaje, hledá inspiraci na cestách, v umění nebo v neziskovkách.

Společnost Colgate dokončila návrh úplně první recyklovatelné tuby na zubní pastu, která nastavuje nový standard v odvětví. Americká Asociace společností pro recyklaci plastu (Association of Plastic Recyclers – APR) oznámila, že uznala tuto novou tubu, což je zásadní krok k tomu, aby ji bylo možné představit i veřejnosti. Design společnosti Colgate je prvním výrobkem pro ústní nebo osobní péči, který získal uznání APR s ohledem na recyklovatelnost.

Recyklovatelná tuba Colgate jako první svého druhu uznaná Asociací společností pro recyklaci plastu

Po více než pěti letech vývoje bude obal poprvé představen na trhu v USA, a to v roce 2020 pod značkou Tom’s of Maine, která patří do skupiny Colgate. Následně bude uveden na vybraných globálních trzích pod značkou Colgate. Společnost Colgate má následně v plánu přejít na recyklovatelné tuby u všech svých produktů. Do roku 2025 tak budou všechny její výrobky ve 100% recyklovatelných obalech.

„Budovat budoucnost, která nám dá důvod k úsměvu, znamená hledat nová obalová řešení, která jsou pro naši planetu lepší. Do této chvíle nicméně neexistoval způsob, jak tuby od zubních past zapojit do recyklačního procesu,“ uvedl Justin Skala, výkonný viceprezident a vedoucí oddělení pro růst a strategie společnosti Colgate-Palmolive. „Jakmile bude nová tuba ověřena spotřebiteli, nabídneme tuto technologii výrobcům plastových tub pro všechny druhy výrobků. Tím, že budeme v používání této technologie povzbuzovat ostatní, můžeme dosáhnout ještě většího významu a můžeme tak zvýšit dlouhodobou tržní uskutečnitelnost tohoto řešení,“ dodal.

Plastové tuby jsou oblíbeným řešením pro celou řadu kategorií výrobků – od kosmetiky a osobní péče k léčivům a potravinám. Jen zubních past se ročně na světě spotřebuje přibližně 20 miliard. Prezident APR Steve Alexander k tomu uvedl: „Asociace společností pro recyklaci plastu si váží příležitosti spolupracovat se společností Colgate na tomto důležitém projektu. Tuby jsou jedním z nejpoužívanějších plastových obalů, které ještě stále nedokážeme recyklovat. Ještě nás čeká hodně práce, ale věříme, že společnost Colgate stojí na dobrém začátku.“

Vývoj recyklovatelné tuby

Většina tub na zubní pastu je vyrobena z listů plastového lamina – obvykle se jedná o kombinaci různých plastů, které jsou často vrstveny kolem tenké vrstvy hliníku chránícího chuť zubní pasty a fluorid. Směs materiálů se lisuje do jednotné fólie, kterou nelze konvenčními způsoby recyklovat. Aby bylo možné vyrobit recyklovatelnou tubu, společnost Colgate využila polyetylen s vysokou hustotou (HDPE), což je široce recyklovatelný plast označovaný jako „No. 2“, oblíbený při výrobě lahví. Ale protože je HDPE nepoddajný, nehodí se pro ultra-tenké laminátové listy a měkké, stlačitelné tuby.

Klíčový moment pro společnost Colgate nastal ve chvíli, když její obaloví inženýři v technologickém kampusu v Piscataway v New Jersey, zjistili, že pro své návrhy mohou použít více než jednu úroveň HDPE. Tým pak otestoval desítku různých kombinací – od šesti až po dvacet vrstev, aby našli recepturu, která by umožnila uživatelům vytlačit pohodlně všechnu zubní pastu z tuby, a přitom chránila integritu výrobku a splňovala požadavky vysokorychlostní výroby.

Pro získání uznání od APR provedla společnost Colgate mnohé testy, které ukázaly, že tyto tuby mohou být řádně tříděny s plastovými lahvemi. Aby se prokázalo, že recyklovatelný materiál nové tuby bude možné po recyklaci opravdu znovu použít, což bylo dalším předpokladem pro získání uznání ze strany APR, společnost Colgate tuby rozdrtila a úspěšně z nich vyrobila nové plastové lahve.

O společnosti Colgate-Palmolive

Společnost Colgate-Palmolive je přední globální společností zabývající se výrobou spotřebitelských produktů, se silným zaměřením na ústní péči, osobní péči, péči o domácnost a výživu domácích mazlíčků. Společnost Colgate prodává své výrobky ve více než 200 zemích a oblastech po celém světě, a to pod mezinárodně uznávanými značkami jako jsou Colgate, Palmolive, elmex, Tom’s of Maine, Sorriso, Speed Stick, Lady Speed Stick, Softsoap, Irish Spring, Protex, Sanex, Elta MD, PCA Skin, Ajax, Axion, Fabuloso, Soupline a Suavitel, a také Hill’s Science Diet a Hill’s Prescription Diet. Více informací o globálním podnikání společnosti Colgate naleznete na webových stránkách http://www.colgatepalmolive.com. Pro více informací o vzdělávacím programu Colgate Bright Smiles, Bright Futures, zaměřeném na ústní hygienu, navštivte http://www.colgatebsbf.com.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace