- Reklama -spot_img

Nezapomenout si zatleskat za to, co se nám povedlo za dotace

Aktuálně

Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

Na podzim roku 2019 představil úřadující ministr průmyslu a obchodu nový dotační program nazvaný THE COUNTRY FOR THE FUTURE. Již anglickým názvem tak chtěl světu ukázat, že čeští politici to s cizím jazykem umí. Bez ohledu na to, že u nás hovoří jen česky a případně i po slovensky.

Po programech jako DEŠŤOVKA, ZELENÁ ÚSPORÁM, DÁL ANI KROK, které byly zaměřeny hlavně na ekologii. Samozřejmě i průjezdnost tuzemských dálnic ukázala, že patříme do Evropy. Ta by nám za to měla zaplatit. Předplatné výstavby Čapího Hnízda bylo jen malou zkouškou.

Program dostal dříve než obsah vlastní doménu a s ní později i internetové stránky

Již na první stránce se na pozadí můžete dozvědět, že tunely jsou v Čechách doma. Nutnost vykácet tak zbytečně rostoucí lesy, protože přeci každý ví, že KAŽDÁ INOVACE ZAČÍNÁ NA PAPÍŘE, obzvláště pak v 21 Století páry.

Nesmíme si samozřejmě zapomenout zatleskat za to, co se povedlo. Nespočet stánků, konferencí, letáků, prohlášení se jen řinuly. Stejně jako dotace do vědy a výzkumu, které spolykaly 12.300.000.000 Kč. Samozřejmě mnohdy bez podmínek dosažení ověřitelných výsledků, které by se daly použít a začít s nimi pracovat jinde.

Nejvíce mne však na stránkách zaujala výzva

VĚNUJTE NÁM VÁŠ NÁPAD

SDÍLEJTE S NÁMI VAŠE KNOW-HOW – ŽIJTE DLE NAŠICH PŘEDSTAV

Stránky projektu mi velmi výrazně připomínají stránky hodných investorů a startupových soutěží. Ty také chtějí zadarmo nápady, know-how, aby s nimi pak zacházeli dle představ vlastních. Většinou však ne těch v jejichž hlavách se zrodily.

Já bych však jeden nápad měl a rád ho budu sdílet. Myslím totiž, že je tak revoluční, že by na něj nikdo z projektového ani podpůrného týmu nepřišel. Než ho však budu sdílet na stránkách, které sice dávají k dispozici informace o GDPR a ochraně osobních dat, ale jejich tvůrci zapomněli napsat, jak budou zacházet s duševním vlastnictvím jiných osob. Dovolím si jej sdílet na platformě informační, otevřené na místech, kterým důvěřuji. Důvěra není postavena na výkupném nebo výpalném, ale na skutečné důvěře mezi investorem a nositelem nápadů.

Zde tedy nápad.

„POJĎME DOTACE PLATIT TĚM, KDO NAMÍSTO UTRÁCENÍ FAKTICKY UŠETŘILI A TO NEJEN PROSTŘEDKY, ALE I ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ. PODMÍNKOU BUDE FYZICKÁ PREZENTACE STAVU PŘED ZMĚNOU A PO ZMĚNĚ“

Nevím, zda-li Vám tento nápad připadá zajímavý. Nebo si řeknete, že je to přeci logické a probíhá to tak, ale ono to tak ve skutečnosti není. Dotační prostředky nejsou dnes dávány za odměnu úspory, ale za to, že utratíte co nejvíce. Čím více utratíte, tím více si můžete od státu (v rámci tabulek a formulářů) žádat zpět. I proto samotné zpracování žádostí stojí většinou vyšší desítky až stovky tisíc, někdy i miliony.

Můj nápad totiž skrývá větší změnu, než dává na první pohled najevo. Souvisí s ním výrazné snížení nutné administrativy. Eliminaci zdlouhavé práce úředníků a pracovníků firem, které dotace pomáhají získávat. Bojují jako lvi za každé procento navíc, měsíce, roky, bez ustání. Navíc by to přineslo ještě jednu malou drobnost.

S prostředky vyčleněnými na dotace by se přestalo plýtvat. Prostředků by tak bylo dost a možná by i zbylo na všechny, kdo nejdříve dělají, a pak teprve budou rádi, dostanou-li za svou práci odměnu, která jim pomůže dodávat další, a ještě lepší výsledky. Nejen v Českém, ale i Evropském nebo dokonce světovém měřítku.

Věřím totiž, že nejen Česká vláda a politici, ale i ti zahraniční budou chtít prostředky placené voliči a obyvateli svých zemí využívat efektivně a neplýtvat s nimi.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace