- Reklama -spot_img

Nejvíce komunálního odpadu produkují Středočeši

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Největší množství komunálního odpadu v ČR loni vyprodukovali obyvatelé Středočeského kraje. Na jednoho obyvatele regionu připadlo 372 kilogramů. Naopak nejméně odpadu vytvořili lidé v Plzeňském kraji, a to o zhruba třetinu méně než ve středních Čechách. Nejpilněji třídili odpad lidé v Kraji Vysočina, nejméně v Jihomoravském kraji. Více než polovina komunálního odpadu končí na skládkách. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil na tiskové konferenci Český statistický úřad (ČSÚ).

Mezi jednotlivými regiony jsou z pohledu produkce odpadu poměrně výrazné rozdíly. Ty mohou podle statistiků souviset mimo jiné s koupěschopností obyvatel v dané oblasti. Prvenství Středočeského kraje ovlivňuje masivní stěhování obyvatel Prahy do okolí.

„Co se týče třídění odpadu, nejpilnější jsou obyvatelé Kraje Vysočina s 54 kg tříděného odpadu na osobu. Na druhém a třetím místě by se umístili obyvatelé Zlínského kraje s 52 kg a Praha s 51 kg,“ řekla vedoucí oddělení statistiky životního prostředí ČSÚ Miloslava Veselá. Naopak nejméně se třídí v Jihomoravském kraji s 31 kilogramy tříděného odpadu na osobu.

Komunálního odpadu, tedy odpadu z domácností, škol, úřadů či od drobných živnostníků, bylo loni v ČR vyprodukováno podobně jako předloni 3,2 milionu tun. Každý obyvatel Česka loni vyprodukoval v průměru 307 kilogramů komunálního odpadu, o jeden kilogram méně než v roce 2012. Z toho v barevných kontejnerech na tříděný odpad stejně jako předloni skončilo 43 kilogramů.

Ačkoli je množství vytříděného komunálního výrazně větší než před deseti či 15 lety, v posledních letech stagnuje, vyplývá z čísel. Například ještě v roce 2002 lidé vytřídili jen 16 kilogramů odpadu na hlavu. V porovnání s ostatními členskými státy EU patří ČR mezi země s nejnižší produkcí komunálního odpadu na osobu.

Dvě třetiny z celkové produkce komunálního odpadu tvořil loni směsný komunální odpad. Vytříděno bylo celkem 450.000 tun odpadu, což odpovídá 14 procentům veškerého komunálního odpadu. Deset procent představoval objemný odpad, ke kterému se řadí vyhozené koberce či nábytek. Každý obyvatel České republiky tak v loňském roce v průměru vytřídil 14 kilogramů papíru, 11 kg skla, deset kg plastů, čtyři kg kovů a čtyři kg ostatního odděleně sbíraného odpadu.

Celkové množství veškerého v Česku vyprodukovaného odpadu loni meziročně vzrostlo o 1,2 procenta na 23,7 milionu tun. Téměř devět z deseti kilogramů produkovaného odpadu připadá na podniky. Největší podíl na produkci podnikového odpadu mají stavební firmy, které v roce 2013 vyprodukovaly téměř devět milionů tun odpadu.

Firmy se snaží v posledních letech vytěžit z odpadu maximum a přepracovat ho k dalšímu použití. Loni tak bylo dále využito 12 milionů tun odpadu, z toho asi milion jako palivo k výrobě energie. Na skládkách skončily necelé čtyři miliony tun odpadů, meziročně o 1,6 procenta méně.

Přibližně čtvrtina komunálního odpadu byla recyklována či kompostována, pětina skončila ve spalovnách, více než polovina byla odvezena na skládky. Z březnové analýzy ČSÚ vyplývá, že Česko stále v recyklaci zaostává za průměrem Evropské unie. Například v Německu je podíl recyklace u komunálního odpadu více než dvojnásobný než v ČR.

Produkce komunálního odpadu a množství vytříděného odpadu dle krajů (v kilogramech na obyvatele):

Kraj Komunální odpad Oddělené sbírané složky
Středočeský 372 41
Ústecký 327 35
Vysočina 318 54
Moravskoslezský 317 47
Jihočeský 315 44
Olomoucký 308 37
Praha 303 51
Pardubický 299 42
Zlínský 297 52
Karlovarský 289 38
Jihomoravský 288 31
Královéhradecký 275 47
Liberecký 265 39
Plzeňský 231 41
Celá ČR 307 43

Autor: ČTK

Zdroj: ceskenoviny.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace