- Reklama -spot_img

Největší černá skládka v Česku konečně mizí.

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Po dlouhých 11 letech definitivně zmizí největší nelegální skládka v Česku. V roce 2005 německá společnost Nisa Rysajkling nezákonně zamořila Arnoltice tisíci tunami starého textilu a plastů. Malá obec by si s obří skládkou nikdy sama neporadila. Pomohl jí Liberecký kraj, stát i Německo.

Na začátku pár vychytralých lidí zatoužilo zbohatnout. Když zjistili, že Němci jsou za vyvezený odpad ochotni dobře zaplatit, skoupili v českoněmeckém pohraničí sklady a zaplnili je. Do Arnoltic firma Nisa Recykling navozila 1200 kamionů odpadu.

Na každém kamionu vydělala údajně až 3000 eur, což představuje téměř 100milionový obrat. Pak majitelé skládku přepsali na bílého koně. „Jediným jednatelem firmy je pan Barbescu, který je z Moldávie a je k nezastižení. Nepřebírá poštu. Není,“ sdělila starostka Romana Šidlová.

Místo recyklování se někdo pokusil skládku několikrát zapálit. Největší požár přišel v roce 2012. Přes 150 hasičů s ohněm bojovalo několik dní.

Pomohl až Liberecký kraj. Dotlačil Němce k jednání a ti polovinu odpadů odvezli. O zbytek se pak postarala česká strana. Z 9000 tun odpadu, který v Arnolticích sahal až do výšky 4 metrů, ho zbývá odvézt jen poslední část.

„To, co zbývá, je na necelý měsíc práce. Celkem to vyšlo na 18 až 19 milionů,“ vypočítal Josef Jadrný z Krajského úřadu v Liberci. „Lidi měli velký strach, že to tady bude hořet každou chvilku. Po prvním požáru tady padal popílek, někde 6 až 8 týdnů,“ doplnila Šidlová.

Až odjede z areálu poslední kamion, nechá Liberecký kraj ještě prověřit kvalitu spodních vod.

Zdroj: tn.nova.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace