- Reklama -spot_img

Nebezpečný azbest objevili inspektoři na skládce v lese

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.
Obří nelegální skládka u Jablonce ukrývá azbest. Nebezpečí řeší policie

Nebezpečný azbest objevili inspektoři na skládce v lese u obce Rádlo na Jablonecku. Za navezený stavební odpad už dostala firma FAMACHALA pokutu 450 tisíc korun od krajské pobočky České inspekce životního prostředí v Liberci. Její pracovníci navíc začali prověřovat i firmy, které odpad na skládku vozily.

„Uložili jsme asi sedm pokut, v rozmezí od patnácti do 350 tisíc korun, celkem za 745 tisíc korun,“ uvedla Hana Kolářová, ředitelka liberecké pobočky.

Firma FAMACHALA navezla podle inspektorů do lesa 5 800 metrů krychlových stavebního odpadu.

„Vyskytují se v něm dost nebezpečné látky, například azbest, což je prokázaný karcinogen. Firma musí tyto nebezpečné složky vytřídit a odvézt je na příslušnou skládku. S azbestem se přitom musí nakládat velmi opatrně, nesmí například dojít k otěru, přepravuje se ve speciálních kontejnerech,“ popsala ředitelka. Na odstranění skládky má firma čas do 30. června letošního roku.

„Přislíbili, že ji odklidí, ale nic moc se tam v tomto směru neděje,“dodala Kolářová.

Podle Romana Machaly, majitele firmy Autodoprava Machala, která pozemek se skládkou vlastní, jsou ale veškerá obvinění scestná. „Pro nás to není skládka, ale deponie, my odpady recyklujeme,“ zmínil majitel firmy.

O azbestu v hromadě stavební suti ale prý ví, stejně jako o člověku, který jej na skládku navezl. „Ten člověk tady vyklopil celou avii asfaltu, dokonce to máme vyfocené, ale nikdo nás neposlouchá,“ hájí se Machala. „Nejsem barbar, přece si já sám nenavezu azbest do materiálu, který chceme podrtit a dál využívat. Je zajímavé, že vedle zasypávají lom hlínou a odpadkama, a nikdo se tím nezabývá,“ postěžoval si majitel firmy.

Vyšetřování ještě neskončilo

Případ černé skládky na Rádle řešili loni i policisté. „Podali celkem čtyři podněty do správního řízení na odbor životního prostředí,“ uvedla Ivana Baláková, mluvčí českolipské policie.

Kriminalisté se ale případem zabývají podle ředitelky inspekce i nadále, a to kvůli tomu, že na skládce se objevil již zmíněný azbest. „Vyšetřování ale ještě neuzavřeli,“ podotkla Kolářová.

Česká inspekce životního prostředí provedla v Libereckém kraji za loňský rok dohromady osm set kontrol a uložila celkem 147 pokut, z toho 127 pravomocně ve výši více než pět a půl milionu korun.

Nejčastěji řeší inspektoři prohřešky právě v oblasti odpadů. Kromě toho se ale zabývají i ořezem a kácením stromů. V této oblasti padlo loni 15 pokut za půl milionu korun.

„Ořezy stromů sice nemusejí být povolené, ale také nesmí být dřevina při zásahu poškozená. Lidé také často neví, že pokud si chtějí pokácet strom na své zahradě, musejí k tomu mít povolení, a to v případě, kdy je jeho obvod ve výšce 130 centimetrů více než 80 centimetrů. To se netýká ovocných stromů,“ doplnila Kolářová.

Inspektoři nyní řeší případ necitelného ořezu pětadvaceti vzrostlých lip. Pokuta za ně se může vyšplhat až na téměř čtyři sta tisíc korun. „Protože správní řízení ještě není u konce, nemůžeme sdělit, kde to bylo a o koho jde. Ale pokutu udělíme tomu, kdo si ořez objednal, i tomu, kdo jej provedl,“ přiblížila ředitelka.

Zdroj: liberec.idnes.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace