Společnost nepřiměřeným ořezem nevratně poškodila 20 stromů podél silnic na Novojičínsku. Dostala pokutu 100 tisíc korun. Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany přírody v Ostravě uložili pokutu 100 tisíc korun společnosti Stavby, opravy a údržba silnic s.r.o. Firma radikálním nepřiměřeným ořezem trvale poškodila celkem 20 stromů podél silnic ve Frenštátu pod Radhoštěm a Velkých Albrechticích na Novojičínsku.

Ve Frenštátu bylo ořezem poškozeno celkem sedm jasanů ztepilých – pět na pozemku Moravskoslezského kraje a dva na pozemku soukromém. „Stromy měly být přiměřeně ořezány pouze v průjezdném profilu komunikace. Firma jim však odstranila devadesát procent objemu korun. Řezem vznikly velké rány a došlo ke zkrácení délky života stromů,“  řekl Karel Kozubek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Ostrava.

Stromy nevratně poškozené nepřiměřeným ořezem.

Podobně nepřiměřeně firma ořezala také třináct stromů podél komunikace ve Velkých Albrechticích. Deset jasanů, dvě lípy a jeden habr na pozemku kraje zásahem přišly o osmdesát až sto procent svých korun. Také zde došlo k trvalému poškození dřevin. „Inspektoři navíc dle obchodního rejstříku zjistili, že ořez dřevin není zcela předmětem podnikání pokutované společnosti. K provádění arboristických zásahů nemá patřičné znalosti. Jako přitěžující okolnost jsme také vyhodnotili, že firma je držitelem certifikátu ČSN EN ISO 14001 Systémy environmentálního managementu, kde se zavazuje ke sledování platných zákonných požadavků týkajících se životního prostředí a minimalizaci negativních dopadů na životní prostředí při své podnikatelské činnosti,“ uvedl Kozubek.

Firma se proti uložené pokutě neodvolala, sankce je od 16. října pravomocná.

Zdroj: aktuality ČIŽP

Komentáře

Nabízíme prostor pro různé názory a komentáře. Náš prostor je určen všem k otevřené diskuzi. Publikované texty nebo příspěvky nejsou názorem inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.

Napsat komentář