- Reklama -spot_img

LEGISLATIVA PREVENCE VZNIKU ODPADU A PLÝTVÁNÍ?

Aktuálně

Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

Dne 1.záři 2021 byla ve světové premiéře ve 12:00 představena historicky první legislativa definující prevenci vzniku odpadu a s ní související plýtvání. I přesto, že se hovoří o premiéře, proběhla tato ve skutečnosti o 4 dny dříve na mezinárodní konferenci organizované asociací indického průmyslu, tato však byla do velké míry určena převážně pro indické společnosti.

Nová legislativa vznikala po dobu osmi let, po které se na plný úvazek zabývám vývojem a implementací principů INDUSTRY 5.0, tedy systémové prevence vzniku odpadu a plýtvání v průmyslu, a i když to na první pohled tak nevypadá byla právě správná definice a volba slov jedním z nejtěžších úkolů této doby.

Důvodem není rozsah, ale snaha o to, definovat legislativu tak, aby byla srozumitelná všem, bez nutnosti dalšího výkladu a stejně tak byla aplikovatelná okamžitě, bez dalšího přemýšlení, a to všude a všemi. Originál vznikal v anglickém jazyce a jednotlivé jazykové varianty byly zpracovávány ve spolupráci s ambasadory INDUSTRY 5.0 kteří k 1.9.2021 působili již v 65 zemích světa.

Prezentace indickému publiku mi umožnila korigovat poslední nejasnosti, a proto mohla světová premiéra být naplánována na první školní den. Co mne potěšilo byla skutečnost, že již jednu hodinu po prezentaci jsem byl požádán o spolupráci další indickou společností a žádost o zaslání legislativy v angličtině a jazyce HINDI, přesáhla během několika hodin padesátku.

Překvapilo mne, že legislativa žádného státu část věnovanou PREVENCI VZNIKU ODPADU A PLÝTÁNÍ, nemá. Většina, včetně té české se spokojila s ODPADOVOU LEGISLATIVOU řešící, co s odpadem, který vznikne. Tato část je však díky dlouhodobé intenzivní spolupráci tak dokonalá, že to vypadá že odpadem se musí stát úplně všechno a skutečnost je taková, že se už odpad často vyrábí na míru v podobě vypadající jako nový výrobek.

Prevence vzniku odpadu, až částečně zmíněna v nové odpadové legislativě představené před několika dny v tuzemsku schází, protože je v textu plynule nahrazena výrazem recyklace a autoři jen taktně promlčeli, že RECYKLOVAT LZE JEN ODPAD, takže se nejedná o skutečnou, ale pouze předstíranou prevenci, či jak se v tuzemsku říká PŘEDCHÁZENÍ VZNIKU ODPADU, které však předcházením není.

V každém případě se nová legislativa skládá se dvou na sebe navazujících témat a celkově čítá deset bodů, které se vejdou na jednu stránku formátu A4 optimálně umístěného na šířku (tento formát vidíte na přiloženém obrázku, který si můžete stáhnout, vytisknout a umístit na nástěnku. Zde je přepis originálu.

PREVENCE VZNIKU ODPADU

  1. Nic, co lze znovu POUŽÍVAT nebo VYUŽÍVAT, se nesmí stát odpadem

  2. Vše musí být PRIMÁRNĚ považováno za PŘEDODPADOVÝ ZDROJ a zůstat v systému.

  3. Sekundární použití nebo využití není omezeno na primární funkci produktu nebo materiálu a může ho provést kdokoliv, kdo dodržuje předpisy a bezpečnostní podmínky.

  4. Sběr, třídění, přeprava a obchod nejsou považovány za druhotné využití.

  5. Pokud se něco nedá použít a využít v místě vzniku, musí to být nabídnuto ostatním, než to bude považováno za odpad.

  6. Pokud nebudeme plýtvat, nebude odpad

 

DEFINICE PLÝTVÁNÍ

  1. PLÝTVÁNÍ je proces, při kterém se produkt nebo materiál jakéhokoliv druhu, formy a objemu stává odpadem (definici odpadu najdete v zákoně o odpadech).

  2. PLÝTVÁNÍ je selhání systému a musí se mu předcházet bez jakýchkoliv omezení nebo legislativních restrikcí.

  3. PLÝTVÁNÍ není vlastností daného výrobku nebo materiálu, ale výsledkem lidského chování.

  4. JEDNORÁZOVÉ POUŽITÍ představuje jednu z nejpoužívanějších forem plýtvání.

I přesto že ví, že první společnosti (včetně tuzemských) již těchto deset bodů umístilo na firemní nástěnky, jsem zvědavý, který stát, bude prvním, jež učiní totéž, ovšem ve jejich vložení do odpadové legislativy, ale obecně platných zákonů, protože tyto body lze velmi dobře uplatnit ve všech čtyřech kategoriích odpadu, se kterými INDUSTRY 5.0 operuje a kterým předchází, tedy odpadu FYZICKÉMU, SOCIÁLNÍMU, URBANISTICKÉMU a PROCESNÍMU

Věřím, že Vás dnešní článek zaujal a těším se, že legislativu prevence vzniku odpadu a plýtvání uvidím i ve Vašich rukách a na Vašich nástěnkách

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieODPADY
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace