- Reklama -spot_img

Kšefty s odpadem a kovy: Jak bude fungovat tzv. malá Kobra?

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Podle ředitele České inspekce životního prostředí Erika Geusse nebude tým tzv. malé Kobry, který má řešit krádeže kovů a čachry s odpady, žádný „superúřad“. Jeho hlavní náplní má být dotahování kauz do konce.

Na vzniku malé Kobry se pracuje od loňska. Centrálně by měla být řízena z ministerstva životního prostředí (MŽP). Na práci týmu by se měla podílet kromě ČIŽP i Česká obchodní inspekce, celní správa, policie a Výzkumný ústav vodohospodářský kvůli analýzám vzorků. Pokud by se řešil organizovaný zločin, spolupracovaly by se zvláštním daňovým útvarem Kobra.

„Často, když inspektoři zjistí například nedostatky v evidenci odpadů, s tím souvisí i daňový únik nebo porušení živnostenského zákona. Většinu dílčích činností malé Kobry tedy už jednotlivé úřady dělají. Jde jen o to, aby si lépe vyměňovaly informace a případy ‚dotahovaly‘,“ tvrdí šéf inspekce. Funkce se ujal před dvěma měsíci.

Skepse některých odborníků ke vzniku týmu pramení podle něj z nedostatečné informovanosti. Úředníci se budou zapojovat do speciálních akcí, které se zaměří na nelegální obchod s kovošrotem a na nezákonné nakládání s odpady, jako jsou elektrošrot, autovraky nebo nebezpečné odpady.

„Jde o to, aby inspektoři postupovali efektivněji než doposud. Povede to k tomu, že si něco společně připravíme, následně uskutečníme cílené šetření na místě, kde se potenciální pachatelé už nebudou stíhat na nás připravit,“ uvedl Geuss. Když někdo vědomě a cíleně porušuje jeden zákon, je prý pravděpodobné, že bude porušovat i zákony další.

Ministr životního prostředí Richard Brabec v pátek 30. ledna podepsal finální znění vyhlášky, která definitivně zakáže výkup kovů od fyzických osob za hotovost. Jediným možným způsobem, jak za kov zaplatit, tak bude bezhotovostní platba. Vyhláška budeúčinná od 1. března 2015.

„Omezení výkupu na bezhotovostní platby je prvním slíbeným opatřením, která budeme v průběhu letošního roku realizovat, abychom, co nejvíce to bude možné, zabránili krádežím kovů a rozvoji tohoto kriminálního segmentu u nás v ČR. Velmi záhy bude následovat vymezení bezhotovostní platby pouze na převod na účet, popř. poštovní poukázku. K tomu ale může dojít pouze zákonem. Proto je tato změna již navržena v novele zákona o odpadech, která půjde brzy do vlády. Zároveň musím zopakovat, že nejsem zastáncem kompletního zákazu výkupu všech surovin a tím i zrušení celého systému výkupu. Možnost přivydělat si sběrempapíru, textilu i kovů by měla pro slušné občany zůstat zachována,“ vysvětluje ministr Brabec.

Ministerstvo proto sběrnám a výkupcům doporučuje, aby pro bezhotovostní platby začali používat především tyto dva bezhotovostní způsoby výplaty peněz za výkup kovů. Ještě letos budou konkrétní způsoby bezhotovostní platby uzákoněny, uvedlo mzp.cz.

Zdroj: EuroZprávy.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace