- Reklama -spot_img

Ekologické plasty vyrobené z fritovacího oleje? V Brně mají paten

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Brněnští vědci patentovali metodu, jak z odpadního fritovacího oleje vyrábět plasty šetrné k životnímu prostředí. Technologie nyní hledá uplatnění v Číně. Na tamní trh s ní vstupuje česká firma Nafigate Corporation, která se zabývá transferem technologií a komerčním uplatněním zajímavých objevů. Firma už dříve koupila licenci od Vysokého učení technického v Brně, řekla mluvčí školy Jitka Vanýsková.

Patentově chráněná technologie umožňuje vyrábět z oleje biopolymery označované zkratkou PHA. Ty lze použít například jako obaly na čerstvé potraviny nebo kelímky, které se za několik měsíců samy rozpadnou. Díky tomu nezatěžují životní prostředí, narozdíl od ostatních plastů, které z podstatné části končí na skládkách nebo ve spalovnách. Technologii vyvinul tým Ivany Márové z Centra materiálového výzkumu Fakulty chemické VUT.

Biopolymery PHA a z nich vyrobené plasty představují podle brněnských odborníků perspektivní segment trhu. Současná spotřeba syntetických plastů v Číně je sice nižší než v Evropské unii nebo Spojených státech, ale odborníci očekávají výrazný nárůst.

Odpadní suroviny je nadbytek
„Biotechnologie před sebou mají velkou budoucnost. Tato je výjimečná využíváním odpadní suroviny, které je nadbytek a její skladování a likvidace se staly velkým problémem. My z této odpadní suroviny umíme vyrobit velmi užitečný produkt – bio plast, který je šetrný k životnímu prostředí,“ uvedl v tiskové zprávě předseda představenstva Nafigate Corporation Ladislav Mareš.

Společnost Nafigate Corporation se zaměřuje na transfer inovativních technologií do praxe. Dlouhodobě se věnuje například nanovláknům. Na čínském trhu se pokouší uplatnit i další pokročilé technologie. „Víme, že čínská vláda podporuje vývoj a zavádění inovativních produktů a technologií, proto jsme se rozhodli založit pobočku přímo v Číně a propojit čínský vývoj v oblasti nanovláken se světovou elitou,“ uvedl Mareš.

Archiv

Zdroj: lidovky.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace