- Reklama -spot_img

Kraje plánují výstavbu megaspaloven odpadů a odmítají recyklaci

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Nová spalovna v Moravskoslezském kraji až na 192 tisíc tun odpadků a rozšíření kapacity pražské spalovny Malešice o jeden až dva kotle s kapacitou až 200 tisíc tun. Takové odstrašující záměry uvádějí zmíněné krajské plány odpadového hospodářství na léta 2016 – 2025 [1].

Praha velmi zaostává v recyklaci za průměrem ČR a stanovuje si nízké recyklační cíle. Moravskoslezský kraj je v recyklaci sice premiantem, ale nemíní ji dál rozvíjet. Všechny recyklační cíle stanovil na tak nízké úrovni, že je již dávno překonal. Výsledkem nízkých recyklačních cílů bude nadále vysoká produkce netříděných odpadů a vysoké kapacity pro jejich tepelné zpracování, představující investice ve výši miliard korun. Veřejnost může tyto skandální plány odmítnout do pondělí 23. listopadu na webu www.hnutiduha.cz/chcirecyklovat.

Praha recyklovala v roce 2013 pouze 14 % všech komunálních odpadů [2], přičemž průměr v ČR je 30 % [3], v EU dokonce 42 % [4]. Evropská komise přitom plánuje zvýšení recyklace komunálních odpadů až na 70 % do roku 2030 [5]. Praha si však nestanovila cíl pro zvýšení recyklace všech komunálních odpadů. Stanovila si jen za cíl do roku 2020 recyklovat polovinu papírů, plastů, skla a kovů, které jsou obsaženy v komunálních odpadech, přičemž již v roce 2013 toho dosáhla na 40,6 % [6].

Také Moravskoslezský kraj, který v roce 2013 recykloval 49,3 % komunálních odpadů [7] a je tak v recyklaci všech komunálních odpadů v ČR nejlepší, si pouze stanovil za cíl do roku 2020 recyklovat polovinu papírů, plastů, skla a kovů, které jsou obsaženy v komunálních odpadech. Tohoto cíle však dosáhl již v roce 2009 a v roce 2013 jej překonal, když recykloval 67 % [8]. Moravskoslezský kraj si tedy pro recyklaci stanovil dávno překonaný cíl a další rozvoj třídění odpadů v rozporu s evropskou politikou neplánuje.

Také v případě netříděného, směsného komunálního odpadu kraje selhávají. Praha chce být nadále smutným rekordmanem ČR v produkci směsného komunálního odpadu a vytvářet jej 308 kg na osobu a rok [9]. Moravskoslezský kraj plánuje zbrzdit dosavadní pokles množství směsných odpadů a v roce 2024 jich produkovat 192 – 196 kg na osobu a rok [10]. Přitom obsah černých popelnic – směsný komunální odpad – v celé EU, ČR i Moravskoslezském kraji klesá. Prostor pro snížení množství odpadu je obrovský. Zatímco průměrná produkce skládkovaných a spalovaných (směsných) komunálních odpadů v Moravskoslezském kraji byla v roce 2013 cca 252 kilogramů na osobu za rok, respektive v Praze 308 kg na osobu a rok, v belgickém Vlámsku nebo slovinském hlavním městě Lublani je to jen 150 kilo [11]. Pokud by Praha a Moravskoslezský kraj snížily hmotnost netříděného odpadu na úroveň belgického Vlámska a Lublaně, ušetřily by na investicích asi čtyři miliardy korun (Praha), respektive jednu miliardu (Moravskoslezský kraj) [12].

Plány Prahy na rozšíření spalovny Malešice o další jeden až dva kotle s kapacitou až 200 tisíc tun odpadů, tedy zvýšení kapacity na 160 % současného stavu, jsou výsledkem špatné odpadové politiky ČR, která ignoruje cíle EU [13]. Moravskoslezský kraj chce nadále podporovat zkrachovalý projekt Krajského integrovaného centra Karviná s kapacitou 192 tisíc tun odpadů, přičemž soukromí investoři plánují na Karvinsku plazmové zplyňování až 100 tisíc tun odpadů, výstavbu spalovny v Karviné s kapacitou až 180 tisíc tun nebo výstavbu spalovny v Dětmarovicích s kapacitou až 160 tisíc tun ročně [14]. Při nízkých recyklačních cílech by komíny těchto plánovaných spaloven zbytečně prolétly také cenné recyklovatelné suroviny.

Recyklace přitom ušetří až čtyřikrát více energie, než kolik se vyrobí spálením odpadů. Recyklace přináší více pracovních míst, šetří suroviny a snižuje emise i produkci odpadů, proto má podle celoevropské závazné hierarchie nakládání s odpady jednoznačně přednost před spalováním odpadů.

Občané mohou spalovací bláznovství Prahy a Moravskoslezského kraje odmítnout v on-line „petici“ na www.hnutiduha.cz/chcirecyklovat

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:

Prohnat cenné recyklovatelné suroviny komínem, to jsou zastaralé myšlenky z 19. století. Zatímco celá Evropa zvyšuje recyklaci, Praha a Moravskoslezský zřejmě dvě století zaspaly. Recyklace šetří přírodní zdroje i energii, snižuje znečištění a dává práci více lidem než neefektivní, drahé a toxické látky produkující spalovny. Občané mohou spalovací šílenství odmítnout v on-line petici na www.hnutiduha.cz/chcirecyklovat.“

 

//

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace