- Reklama -

Komentář Michaela Rady – jaká bude GENERACE V

Aktuálně

Kdo jsou rádoby největší snaživci ve snižování emisí nebo odpadů?

Před nějakým časem mne jedna paní z nejmenované firmy oslovila se zajímavým dotazem. Její zaměstnavatel pořádal jakousi soutěž v čemsi a ceny pro vítěze...

Aplikace, která pomůže s využitím potravin v uzavřených restaurací

Uzavřením restauračních zařízení ze dne na den vyvstal pro jejich provozovatele problém, co s přebytečnými zásobami potravin. K jejich smysluplnému využití jim pomůže nová odpadová...

Hlavním tématem zákona o odpadech je doba, kdy skončí skládky

Schválená novela zákona o odpadech představuje velkou nejistotu pro obce. Zákon je platný od ledna příštího roku a na první pohled už probouzí méně...

O recyklaci baterií se říká, že není zisková.

Díky organizaci Ecobat máme dnes bezpočet míst, kam můžeme odevzdávat použité baterie a monočlánky. Mimochodem v principu jsou běžné baterie tzv. články a baterií...
Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

Po generacích X, Y, Z a generaci „C“ přichází na svět další, resp. na svůj příchod se ještě chystá, a to za sedm až devět měsíců od vydání tohoto textu. Jaká bude GENERACE V, co si přinese a jaká bude, na to se podíváme v dnešním příspěvku. Nejdříve však trocha historie.

Já sám jsem příslušníkem Generace X v tuzemsku mimo jiné nazývané Husákovi děti. Dobře si pamatuji pohřby Sovětských státníků sledované na obrazovce černobílé televize na základní škole, stejně jako Perestrojku. Maturoval jsem v roce 1990 a za rok a půl konečně přijde půl století života. Patřím ke generaci lidí, kterým je v roce 2020 mezi 35-55 roky a já sám jsem již 30 let v pracovním životě produktivního věku, jak jej nazývá politik.

Generaci Y, je v roce 2020 mezi 25 – 35 roky. Její zástupci se narodili většinou až po Sametové revoluci, i když někteří to stihli i těsně před ní, v době, kdy proběhla však ještě nechodili do školy. Oni sami jsou v pracovním procesu deset až patnáct let a to, že byla republika SOCIALISTICKÁ, znají jen z televize, případně knížek a internetu.

Generace Z, tedy nejmladší z generací je méně než 25 let a patří k ní jak potomci generace X, tak někdy již potomci jejich potomků a na pracovní trh teprve vstupuje, či bude vstupovat.

Velmi dobře rozebrané, je toto téma například v tomto článku z roku 2018 v němž se autorka zaměřila na uplatnění jednotlivých generací na pracovním trhu.

Co autorka nezmínila, je relativně nový pojem, generace C, neboli tzv. YOUTUBE generace, dle některých si ukrajuje část koláče generace Z, ale řekněme, že její pozice není přesněji ohraničena časem, jako spíše typickým chováním, proto i její podtitulek.

V předchozích dvou letech jsem měl možnost se několikrát účastnit konferencí a diskuzí o uplatnění jednotlivých generací na pracovním trhu a vývoji, který odborníci čekají. Nikdo z nich však nehovořil o tom, jaká generace bude další.

S ohledem na vývoj roku 2020 si dovolím další generaci nazvat sám a její název mi poskytla doba v níž aktuálně společně se zástupci ostatních generací (a to nejen X,Y,Z +C) žijeme. Nazval jsem ji

GENERACE V

A písmenko „V“ použité v názvu není zkratkou pro „VICTORY“, neboli „VÍTĚZSTVÍ“, ale VIRUS

Ano, myslím si totiž, že v listopadu a prosinci 2020 se začnou rodit děti, které byly počaty v době globální pandemie, v době strachu. V době, o které mnozí odborníci i neodborníci říkají, že změnila svět a změny ještě neskončili.

I přesto, že se budou rodit „stejní“ lidé, kteří si budou procházet vývojovými fázemi od nemluvněte po seniora, budou vnímány okolím odlišně. Na svět totiž mohou přinášet riziko vrozeného smrtelného viru a to změní způsob jejich výchovy.

Zatímco v první vlně bude infikovaných jen menšina v řádech desítek procent, velmi krátce poté se ukáže, že s novou infekcí se rodí většina. Z výjimky stane se standard. Děti nebudou nemocné, jen v sobě ponesou spolu s geny i odkaz na COVID-19 a jeho mutace.

Budou ještě více pozorováni a pozorovány, digitální bude jim ještě blíže než generaci Z a C a izolace bude nové společenské chování. I přesto, či právě proto, se budou i zástupci této generace chovat odlišně od standardů nastavených jejich předky. Uvědomí si, kromě jiného, že „V“ má ještě jeden význam. Je označením pro číslici PĚT.

GENERACE V bude vyrůstat ve zvláštním stavu nedostatku dostatku, či dostatku nedostatku a již od dětství se budou automaticky učit neplýtvat a to ničím. Budou to právě oni, kdo systémově budou předcházet plýtvání a odpad budou zase tak jako to bylo několik generací před nimi považovat za ostudu a systémovou chybu.

GENERACE V, bude generací, která z INDUSTRY 5.0, jež je svým příchodem na svět o pět let předběhla, učiní standard jejich dneška a budoucnosti.

GENERACE V již přichází a není třeba jí zametat cestu, stačí, když ji nenecháme zakrytou globální skládkou odpadu.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.

Technologie

Leave a Reply

Recyklace

O recyklaci baterií se říká, že není zisková.

Díky organizaci Ecobat máme dnes bezpočet míst, kam můžeme odevzdávat použité baterie a monočlánky. Mimochodem v principu jsou běžné baterie tzv. články a baterií...

Potřebnost třídění a recyklace nápojových plechovek v ČR

Obliba nápojových plechovek v Česku roste, vytřídí se ale jen každá třetí. Na to, a na potřebnost cirkulárního přístupu k nakládání s obaly, upozorňuje...

Odpady z plastových obalů a nová evropská recyklační daň

V návaznosti na předchozí informace, které k tomuto tématu přinesla Česká asociace odpadového hospodářství, přinášíme další podrobnější informace, které se k nové celoevropské dani...

Elektrické grily je potřeba udržovat i správně recyklovat

Osm z deseti Čechů alespoň jednou za dva týdny rozpálí gril a s rodinou či přáteli si dopřeje třeba steaky, burgery nebo grilovanou zeleninu. O oblibě...

Jak se postarat o baterii i celé elektrokolo, aby vám dobře sloužilo

Češi milují cyklistiku a zejména v letních měsících jich brázdí tuzemské silnice a cyklostezky zvýšené množství. Roste i obliba elektrokol – elektrický pohon měla zhruba čtvrtina...